Yer: Ramada Plaza

Tarih: 09.10.2013


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin, Cumhurbaşkanlığı’nın manevi himayelerinde, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu’nun maddi desteği ile düzenlediği Uluslararası “İpek Yolunda Türk Dünyası Ortak Kültür Mirası” Bilgi Şöleni, 3-6 Ekim 2013 tarihlerinde tamamlandı.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen Bilgi Şöleni, iki kısımdan oluştu. Birincisi, 3-4 Ekim 2013 tarihlerinde Ankara’da Ramada Plaza Otel’de açılış toplantısı ve bilimsel bildirilerin sunumu ile gerçekleşti. İkincisi ise İpek Yolu’nda, Türk dünyasının Anadolu topraklarındaki en çarpıcı somut eserlerinin yer aldığı “Kayseri – Konya Kervansaray Yolu” inceleme gezisi oldu.

 

Bilgi Şöleni, özellikle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin kurulmasına dair Nahçıvan Anlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim 2009 tarihinin Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak kutlanması kararına atfen 3 Ekim günü başladı.

 

Programın medya sponsorluğunu TRT Genel Müdürlüğü üstlendi. Açılış esnasında TRT Avaz kanalı canlı yayın yaptı. Katılımcılarla röportajlar yapıldı. Programın sunuculuğunu TRT Avaz adına Yard. Doç. Dr. Ahmet Şimşek yaptı.

 

 

Bilgi Şöleni Programı Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün açılış konuşması ile başladı.

 

Toplantıya Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı, Yardımcısı Darhan Kydrali, Türksoy Genel Sekterer Yardımcısı Doç Dr. Fırat Purtaş, Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Burhan Ersoy, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Osman Horata, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığını temsilen Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını temsilen İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Akif Büyükergene katıldılar. Türk Ocakları camiasının duayen isimleri Nuri Gürgür ve İdris Yamantürk’ün de aralarında bulunduğu seçkin bir topluluğun katılımıyla başlayan bilgi şöleni protokol konuşmalarıyla devam etti.

 

Protokol konuşmalarının ardından İpek Yolu ve Türk Dünyası çalışmalarına önemli katkı sağlayan iki TV yapımcısına plaket takdimi yapıldı.  Bunlardan birisi geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz TRT belgesel yapımcısı merhum Servet Somuncuoğlu idi ve plaketi ailesine Türk Keneşi Genel Sekreteri Büyükelçi Halil Akıncı tarafından verildi. İkincisi bu yılın başlarında NTV’de yayınlanan Zaman Yolcusu programı “Türklerin İzinde” belgeselinin yapımcısı Ahmet Yeşiltepe’ye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen tarafından verildi. Her iki programcının çalışmalarını tanıtan 5’er dakikalık video gösterisi yapıldı.

 

 

Bilgi Şöleni’ne toplam 60 katılımcı bildiri vermeyi kabul etti. Bunlardan bildirisini göndererek mazeret beyan edenler dışında çok az sayıda gelemeyenler oldu. Bilgi Şöleni öncesinde bildiri metinleri istendiği için teslim edenlerin metinleri kitap formatına getirildi ve dijital baskı ile katılımcılara dağıtılacak kadar çoğaltıldı. Ekte takdim edilen Bildiriler Kitabı bir ön baskı olarak hazırlandı. Yeni bildiriler ve yapılacak düzeltmelerle birlikte kitap basımı ayrıca gerçekleştirilecektir.

 

Projenin bir parçası olarak “İpek Yolunda Anadolu Kervansarayları Gezisi” 5-6 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşti. Gezi için Vakıflar Genel Müdürlüğü bir tanıtım kitapçığı hazırladı. Katılımcılara bu kitapçık bir rehber olarak dağıtıldı. Kitabı hazırlayan Vakıflar Genel Müdürlüğü personeli uzman sanat tarihçi/arkeolog Ali Kılcı gezi heyetine rehberlik yaptı. Gezi Bilgi Şöleni’nin yapıldığı Ramada Plaza oteli önünden saat 07.30’da gezi otobüsünün kalkmasıyla başladı. İlk durak Kırşehir Cacabey Medresesi oldu. 13. yüzyılın bir astronomi merkezi olana Cacabey Medresesi’nde inceleme yapıldı ve fotoğraf çekildi.

 

Gezinin Kayseri bölümünde Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği yaptı. Kayseri’de ilk gezilen tarihi mekan Bünyan ilçesindeki Karatay Kervansaray’ı oldu. Bölgedeki restore edilen en önemli kervansaraylardan birisi olarak Karatay süsleme ve bezemeleriyle ön plana çıktığı görüldü. Kervansaray ziyaretinden sonra Kayseri merkezdeki tarihi mekanlar olarak Gevher Nesibe Tıp Medresesi, Kapalıçarşı ve Bedestenler, Hunat Hatun Medresesi programa dahil oldu.

 

Gezinin en çarpıcı kısmı Nevşehir Sarıhan Kervansarayı oldu. Akşam saat 21.00’de kervansarayın kapalı bölümünde sunulan Sema Töreni ve çıkışta iç avlu duvarına yansıtılan sinevizyon gezinin mistik ve kültürel havasını yükseltti. Katılımcılar kendilerini İpek Yolu’nun gizemli ve egzotik havasında hissettiler.

 

5 Ekim akşamı Aksaray’da konakladıktan sonra 6 Ekim sabahı Sultanhanı gezisi ile program devam etti. Aksaray Sultanhanı Anadolu’nun en büyük ve görkemli kervansarayı olarak herkesi büyüledi. Konya’ya doğru hareket edildiğinde yol üzerinde Obruk Han ve Zazadin Kervansarayı’na uğrandı. Kapanış toplantısı hava şartlarının olumsuzluğu ve kervansarayın bakımsızlığı sebebiyle burada yapılamadı. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Akyokuş Tesislerinde yemekli olarak kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya gezi heyeti yanı sıra Konya ve Kayseri Vakıflar Bölge Müdürleri, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Dairesi yetkilileri, Türk Ocakları Konya Şubesi Başkanı ve yardımcısı katıldı. 

Kapanış toplantısından sonra heyet Mevlana Türbesini ziyaret etti. Konya’dan saat 17.30’da Ankara’ya hareket edildi ve gezi tamamlandı.


PAYLAŞ