Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen bölge istişare toplantılarının 5.’si 16.11.2019 tarihinde, Adana Türk Ocağı Şubesi ev sahipliğinde 17 Şubenin katılımıyla düzenlenmiştir. Toplantıya sırasıyla, Adana, Adıyaman, Ankara, Dörtyol, Elazığ, Gaziantep, Gölbaşı, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Malatya, Mersin, Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa, Tokat illerimizden gelen Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri katılmıştır. Toplantının açılış bölümünde Adana ilimizdeki devlet erkânından misafirlerimiz de bulunmuşlardır. Gündemin takdimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan istişare toplantısında, Türk Ocağı Adana Şube Başkanı Sayın Ömer Volkan Çiçek protokol üyelerini selamlayarak gündeme dair açıklamalarda bulunarak son dönemdeki gelişmeler karşısında, Türk Ocaklarının Kuruluş dönemindeki felsefesine uygun şekilde Devletimizin yanında durmaya, her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etmiştir.

Türk Ocakları Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Öz ise verdiği konferansta ülkemizin yüz yıl önce verdiği kurtuluş mücadelesinin önemine dikkat çekerek bugün de coğrafyamızda benzer şekilde tuzakların kurulmaya başlandığı, özellikle güney doğudaki hendek olaylarından beri Türkiye üzerinde planlı bir şekilde bölücü faaliyetlerin artarak devam ettiğini vurgulamıştır. Batılı güçlerin PKK-PYD-YPG terör örgütleri taşeronluğunda Türkiye’nin güneyinde kurmak istediği sözde terör devleti konusunda dikkatli olmamız gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocaklarının nerde bir Türk varsa, Türk’ün bir derdi varsa onunla dertlenmekte, derdini çözmek için gayret ettiğini belirtmiştir. Başta Doğu Türkistan olmak üzere, Türk Cumhuriyetleri ve Akraba topluluklarla ilişkiler, Türk Keneşi, Türk Birliği gibi konulara da değinen Prof. Dr. Öz, Irak ve Suriye’deki Türkmenlerden, Kırım, Balkanlar, Kıbrıs, Batı Trakya’daki Türklerin problemlerinden, Macaristan’ın Türkiye ve AB ilişkilerindeki tutumunun öneminden bahsetmiştir. Türk Ocakları olarak yapılan faaliyetlerden de bahseden Öz, konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından 2020 yılında Millî Mücadele döneminde yapılacak faaliyetler ve bu faaliyetlerin öneminden bahsederek tamamlamıştır.

Toplantının ikinci kısmında, Prof. Dr. Mehmet Öz başkanlığında Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Emrah Şenel, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. İhsan Kalenderoğlu, Mustafa Asım Mutlu ve Türk Ocakları Adana Şube Başkanı Ömer Volkan Çiçek’ten müteşekkil Divan oluşturulmuş;  katılımcı bütün Şube Başkanlarının 2019 yılında yapılan ve 2020 yılında yapılacak faaliyetler hakkındaki konuşmaları dinlenmiş; teklifleri, talepleri kayıt altına alınmıştır. Büyük bir katılımla gerçekleşen Adana Bölge İstişare toplantısı yapılan toplu fotoğraf çekimiyle sona ermiştir.


PAYLAŞ