Türk Ocakları Bölge Toplantılarının üçüncüsü, Kocaeli Şubesinin ev sahipliğinde ve on yedi şubenin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Emrah ŞENEL, Yönetim Kurulu üyeleri Dr. Esabil EKER ve Dr. Hakan TERZİ katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından toplantı Şerafettin YILDIZ'ın (Ozan Şerafettin) kendi bestelerini saz eşliğinde seslendirmesi ile devam etti. Toplantının açılış konuşmasını Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay DEMİR yaptı.

DEMİR’in ardından söz alan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet ÖZ, “Hepinizin iyi bildiği gibi Türk Ocağı 107 yıl önce Türk Milleti’nin yeniden dirilişinin ocağı olarak kurulmuştur. Kuruluşundaki şartlara baktığımızda biz elbette o kurduğumuz büyük devleti kendi ellerimizle tasfiye edemezdik. Tarih ve talih değişiyor. Sanayi devrimi ve Fransız İhtilali başta olmak üzere ülkemizi de etkileyen durumlarda biz bir arada kalmanın formülünü aradık. Yusuf Akçura’nın 3 Tarzda Siyaseti ile çalışmalara başladık. Ancak tam netice alamadık. Bunlar uzun bir tarihi sürecin çalışmalarıdır. Türklük bilinci toplumda yükselmeye başlayınca birtakım dernekler kuruldu. Bu ocağın temel gayesi parti siyasetinin üzerinde kalarak Türk Milleti’ni yükseltmek için kurulmuştur. Medeni ve kültürel açıdan yükselme gayesiyle kurulmuştur. Ana felsefesi her zaman kültürel planda kalarak milletin yükselmesine, Türk medeniyetinin yeniden inşasına hizmet etmek olmuştur. Dilde, fikirde, işte birliğin büyük mimarı İsmail Gaspıralı’yı, ocağımızın bayrağını 1912’den itibaren taşıyan Hamdullah Suphi Tanrıöver’i unutmayacağız” dedi.

Devamında Prof. Dr. ÖZ, “Bugün ülkemizin birçok sorunu var. Yaşadığı sıkıntılardan dolayı Türkiye manevi bir buhranın içindedir. Birtakım yanlışların faturası yanlış adreslere gönderiliyor. Biz milli ve manevi değerlerine sahip çıkan bir ocağız. Cumhuriyet ile Osmanlı sürekli birileri tarafından karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Birileri dine birileri de Atatürkçü fikirlere karşı çıkıyor. Tarihi, kültürü donduramazsınız. Köklerinizden kopamazsınız ama yeni üretimler yapmak zorundasınız. Bazıları gibi kökünü inkâr edenlerden de olmadık sadece maziye bakıp oraya takılıp kalanlardan da olmadık. Biz her zaman gözümüz gelecekte olmak zorunda olan bir ocağız. Geçmiş değerleri süzerek geleceğe yönelmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Toplantı, değerlendirmeler ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 


PAYLAŞ