Yer: Rize

Tarih: 04.11.2017


Türk Ocakları Genel Merkezinin düzenlediği Karadeniz bölge toplantısı 4 Kasım 2017 Cumartesi günü Rize Türk Ocağı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Genel Merkezi temsilen Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Filiz Yavuz, Genel Sekreter Prof. Dr. Emrah Şenel, Genel Muhasip Aziz Kamil Yılmaz katıldı.

Toplantı öncesinde Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz, Rize Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda bir konferans verdi.Genel Başkan Öz konuşmasında Türkiye’deki her mesele açısından “adalet”, “ehliyet”, “liyakat”, “meşveret” kavramlarının önemine vurgu yaptı.

Genel Başkan Mehmet Öz’ün konuşmasının satır başları ise şöyle:

“BÖLGEMİZDE YAŞANAN GELİŞMELERİ YETERİNCE İYİ OKUYAMADIK”

Bugünü değerlendirirken son yüzyılın büyük resminden yararlanmamız gerektiğine vurgu yaparak söze başlayan Öz, bu bağlamda son yüzyıldayaşanan Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı’na veCumhuriyetin kuruluş sürecine değindi.Akabinde yaşanan İkinci Dünya Savaşı’yla birlikte bu dönemde dünya siyasetindeki değişen dengeler neticesinde ortaya çıkan iki kutuplu dünya düzeni sistemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Öz, 1990’lardan itibaren küresel hegemonya mücadelesi çerçevesinde coğrafyamızdaki yeni değişiklikleri ele alarak Körfez Savaşı’ndan bugüne kadar gelen hadiseleri detaylı olarak analiz etti. Bu bağlamda bölgemizin ve ülkemizin büyük tehditler altında olduğunu vurgulayan Öz,bölgemizde yaşanan bu meseleleri yeterince iyi okuyamadığımızı söyledi. “Arap Baharı” adı altında Irak’ta ve Suriye’de meydana gelen gelişmelerin başlangıç aşamasında doğru tavır alamadığımızı belirtti. İçerde çözüm sürecinde esnasında dışarıda ise Suriye meselesi ve Irak meselesinde hatalar yapıldığını belirten Öz, son dönemde artık bu konudaki hatalardan büyük ölçüde dönüldüğünü, hem içerde bölücülük meselesinde hem de Suriye ve Irak’ta daha doğru hamleler yapıldığından bahsetti. Türk Ocaklarının milletin birliği ve devletin bekası amacı doğrultusunda yol ve yön göstermeye,  bu konuda atılacak her adımı desteklemeye devam edeceğini belirtti.

“MİLLİ DEVLET”

Genel Başkan Öz, bugün geldiğimiz noktayı ele alarak Cumuriyetin kuruluş felsefesi olan milli devlet tercihinin ne kadar isabetli olduğunun daha iyi anlaşıldığını belirtti. Milli devletimizin ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu ve devletimizin içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde her hususta temel olarak adalete, ehliyete,liyakate önem vermesi gerektiğini vurguladı. Bizim geleneğimizde olduğu gibi meşveret ve istişare ile kararların alınması gerektiğini belirtti.

Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz’ün konuşmasının ardından bölge toplantısına geçildi. Toplantıda şubeler ile Türk Ocaklarının faaliyetleri, teşkilat meseleleri ve ülke meseleleri istişare edildi.

Bölge toplantısının ardından Genel Merkez yöneticileriyle Trabzon’a geçenGenel Başkan Öz, Trabzon Türk Ocağı’nda bir konferans verdi. Bu konferansta ülkemizin içerdeki ve dışarıdaki temel meselelerine değindi ayrıca eğitim meselesi, hukuk meselesi, gençlik meselesi üzerinde önemle durdu ve yeni nesiller yetiştirmek üzere Türk Ocaklarına büyük bir görev düştüğünü belirtti.


PAYLAŞ

Resim Galerisi