Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 20.06.2015


Yaz döneminde de faaliyetlerine devam eden Türk Ocakları Genel Merkezi, Gençlik Kolları tarafından düzenlenen iftarda bir araya geldi. Ramazan ayı boyunca, her cumartesi yapılacak olan İftar Sohbetleri’nin ilki 20 Haziran 2015’te gerçekleştirildi. İftar öncesi yapılan sohbete konuşmacı olarak Araştırmacı - Yazar Birol Dok katıldı.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Konferans Salonunda gerçekleşen sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Süyümbike Maraş yaptı. Ramazan ayının hayır ve faziletlerinden bahseden Maraş daha sonra Birol Dok’un özgeçmişini dinleyicilerle paylaştı. Ardından “İnsan ve Ahlak Anlayışımız” adlı sohbetini yapması için Araştırmacı - Yazar Birol Dok’u kürsüye davet etti.

 

            Birol Dok konuşmasına toplumda insanın yeri ve önemini anlatarak başladı. Daha sonra ahlak kelimesinin tanımlarını dinleyicilerle paylaşan Dok, kişinin ahlakı öncelikle ruhunda yaşaması gerektiğini ifade etti. Işık vermenin yolunun yanmaktan geçtiğini söyleyen Dok, millete ve vatana yapılacak hizmetlerin önce ahlaklı bireyler olmaktan geçtiğini sözlerine ekledi.

 

            Türk-İslam kültüründe ahlaklı insanın nasıl olması gerektiğinin kesin çizgilerle belirlenmiş olduğunu söyleyen Dok, “Hz. Muhammed’in ahlakı, ahlak için en güzel örnektir” dedi. İslamiyet öncesi Türk kültüründe de ahlaklı olmanın çeşitli koşulları olduğunu belirten Dok, Orhun Kitabelerinde de bu konuda tanımlamalar olduğunu dile getirdi. Millet olarak örnek insanlara ihtiyacımız olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Dok, ahlaklı, güvenilir insanların sürüden uzaklaşarak başarıyı yakalayacağını belirtti.

 

            Güven ve ahlakın önce ailede oluştuğunu belirten Dok, iyi bir eğitim ile güvenilir ve ahlaklı insanların yetiştirilebileceğini de belirtti. Araştırmacı Yazar Birol Dok’un konuşmasının ardından iftar sofrasına geçildi. Katılımın yoğun olduğunu iftarda birlik ve beraberlik ruhu içerisinde oruçlar açılıp dualar edildi. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi