Yer: Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi

Tarih: 30.04.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubelerinde bulunan gençlik kolları Ankara’da buluştu. Türkiye Kamu-Sen Genel Merkezi salonunda gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin dört bir yanından Gençlik Kolları yöneticileri katıldı.

Programının açılışını Genel Merkez Gençlik Kolları yöneticisi Ertuğrul BAL gerçekleştirdi. İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Türk Ocakları ve Türk milliyetçiliğinin tarihini anlatan bir sinevizyon gösterisi izlendi. Ardından Türk Ocaklarının kuruluş sürecinin en önemli aktörleri olan 190 Askeri Tıbbiyelinin mektubu okundu.

Programın açılış konuşmalarını Türk Ocakları Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ve Gençlik Kolları Genel Koordinatörü Selman Kürşad Balcı gerçekleştirdi. Okur konuşmasına “Türk doğuyor, Türk büyüyor ancak Türklüğün mahiyetini anlayamıyoruz.” diyerek başladı. Millet olmanın bütün milli varlığı hissedebilmek, hem zafer hem de yenilgileri özümseyebilmek olduğunu vurgulayan Okur, önemli olanın millet adına ülküleri yaşatabilecek nesiller yetiştirmek olduğunu söyledi. “Türk Ocaklarının kurulmasında büyük pay sahibi olan Askeri Tıbbiyelilerin de mektuplarında değindiği gibi sadece siyasi başarı bir millet için yetmez bunu sosyal ve iktisadi gelişmelerle tamamlamak gerekir” diyen Okur, gelişmenin okuma ve yazma ile başlayacağını ifade etti. Türklük üzerine yazılan yazıları değerlendiren Okur, Türk Ocakları çevresinde gelişen yazının ve fikir dünyasının belli kaideleri olduğunu ve bu yelpazenin genişletilmesi gerektiğini vurguladı. Gelecek için iki önemli mesele olduğunu belirten Okur, bunların birincisinin Türk kültürünün gelecekteki çehresinin nasıl olacağı, ikincisinin ise içinde bulunduğumuz kaotik ortam ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör olduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Mehmet Akif Okur’un ardından sözü Gençlik Kolları Genel Koordinatörü Selman Kürşad Balcı aldı.

Balcı söze Ankara’ya gelen Gençlik Kolları üyelerine “hoş geldiniz” diyerek başladı. Ardından Türk milliyetçiliğinin meseleleri ve gençliğin konumu üzerine değerlendirmeler yaptı. Balcı, Türk Ocakları şubelerinde uygulanan eğitim programlarının öneminden bahsetti. Bu bağlamda ortak bir müfredat oluşturulmasının ve bunun imkan olmayan yerlerde dahi uygulanabilmesinin sağlanmasının en önemli mesele olduğunu ifade eden Balcı, Türk Ocaklı gençlerin iyi bir eğitimle ülkenin geleceğine yön verecek konuma gelmelerinin gerektiğini söyledi. Balcı, Türk Ocakları ve Türk milliyetçiliği üzerine çeşitli bilgiler verdikten sonra sözlerini sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından Gençlik Kollarının eğitim ve çalışma meselelerinin konuşulduğu oturumlara geçildi. İlk olarak Gençlik Kolları Genel Koordinatör Yardımcısı Kürşat Yaman, Gençlik Kolları yapısı ve Türkiye genelindeki durum hakkında bilgiler vererek değerlendirmeler yaptı.

Oturumların yönetimini Gençlik Kolları Genel Sekreteri Hasan Furkan Celil, yönetim kurulu üyeleri Avnullah Resul Özgişi ve Mücahit Demirten yaptılar.

Oturumların başında ilk konuşmayı yapan Avnullah Resul Özgişi, gençlerin geçmişin mirasını ve gurulanılacak her hadise iyi anlaması gerektiğini bunlarla sadece gurur duymanın yetmeyeceğini, bunun yanı sıra geçmişten ders almanın ve ona göre geleceği şekillendirmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Türk Ocaklıların çalışma usulleri ve esasları üzerine değerlendirmeler yapan Özgişi, hamasi hayallerin değil gerçekleşebilecek hayallerin peşinde koşulması gerektiğini belirtti. Güçlü bir medeniyet kurmak için önce iyi insanlar ve yetişmiş bireyler yaratmanın gerektiğini ifade eden Özgişi, Türk Ocaklıların önce iyi insan sonra da donanımlı bireyler olması gerektiğini söyledi. Türk Ocaklı gençlerin bu alanda neler yapabileceği üzerine değerlendirmeler yapan Özgişi, sürekli projeler üretilmesi gerektiğini ve imkan buldukça bunları devlet kurumlarının hibe ve destek projeleriyle gerçekleştirmek gerektiğini ekledi.

Özgişi’nin ardından sözü alan Mücahit Demirten, sistemli ve düzenli bir eğitimin öneminden bahsetti. Eğitim alanında kitap sohbetleri, sistemleştirilmiş müfredat üzerinden yürütülen bir eğitim akademisi gibi çalışmaların geliştirilerek yapılmasının gerektiğini, bunun alt yapısının hazırlandığını ifade eden Demirten, Genel Merkez’deki akademi çalışmalarından da bahsetti.

Ardından şubelerden gelen Gençlik Kolları üyeleri tek tek kürsüye gelerek yaptıkları çalışmalardan, yapılması gereken çalışmalardan, projelerden ve eğitim faaliyetleri hakkındaki fikirlerinden bahsettiler. Yoğun bir istişare sürecinin ardından program sona erdi.

Gençlik Kolları üyeleri programın ikinci gününde ise sosyal faaliyetler gerçekleştirdiler. Gençlik Kolları, Anıtkabir, Tarihi Türk Ocağı binası, Başbuğ Alparslan Türkeş Anıtmezarı, Taceddin Sultan Dergahı ve İstiklal Marşı Müzesini, Muhsin Yazıcıoğlu’nun kabrini ziyaret ettiler.


PAYLAŞ