GÖREV DÖNEMİ: 1994–1995


1940 yılında Aksaray'da doğdu. İlk ve ortaokulu Aksaray'da, lise ve yüksek öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1957-58 yıllarından itibaren Türk Ocaklarında bulundu ve milliyetçi düşünce yapısı bu yıllarda başladı. Bir süre devlet memuriyetinde bulundu. 1965 yılında “Bab--ı Ali'de Sabah" gazetesini çıkardı. Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nde "Organizasyon ve Metot ile İdarecilik kurs ve eğitimi gördü.

1967'de aktif siyasete atıldı. Bu dönemde Milliyetçi Hareket Partisi Genel İdare Kurulu tarafından Gençlik Kolları Genel Baskanlığı görevine getirildi. 1969 Adana Kongresi'nde GİK üyeliğine seçildikten sonra, 12 Mart 1971 yılına kadar kısa bir dönem dışında, gençliğin eğitimi ve teşkilatlanması işlerini yürüttü.

1977 yılı seçimlerinde Niğde Milletvekili olarak Parlamento'da yer aldı. Demirel kabinesinde Devlet Bakanı olara görev yaptı. 1980 darbesiyle birlikte tutuklandı ve MHP davasında idamla yargılanarak, beraat etti. Aktif siyasette bulunduğu yıllarda ve sonrasında yeni yetişen genç neslin, inançli, milli değerlere bağlı, Türk-İslam kültürü ile yoğrulmuş, insan halklarına ve demokrasiye saygılı, vatanını ve milletini seven, dürüst ve sarsılmaz ahlak yapısına sahip kişiler olarak yetiştirilmesi hizmetlerine aralıksız devam etti.  Devlet, Töre ve Bozkurt gibi dergilerin yayınında görev aldı. Pek çok yazı ve makalesi yayınlandı. Yurt içinde ve dışında birçok konferanslar verdi. Milletimizin ileri milletler seviyesine ulaşabilmesi maksadıyla önümüzde duran ciddi meseleleri aşabilmek için ne yapılması gerektiğine dair tutarlı fikirler üretti.

1985-1995 yılları arasında siyasetten ayrıldı. Türk Ocakları Genel Merkez Heyet üyesi ve Genel Baskanlığı görevlerinde bulundu.

1995 seçimlerinde Aksaray Milletvekili olarak ANAP listesinden Parlamentoya girdi. 1,5 sene sonra 1997 yılında ANAP'tan ayrılarak, MHP'ye katıldı. MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1999 seçimlerinde MHP'den Aksaray Milletvekili seçildi. Kurulan 57. hükümette Devlet Bakanı olarak görev yapti. Halen gazete yazarligina devam eden Somuncuoğlu, ülke meselelerine gösterdigi milliyetçi hassasiyetle birçok esere imza atti. Evli, üç çocuk babasidir.