Türk Ocakları Denizli Şubesi’nin de katkılarıyla, Milli Mücadele dönemine ait önemli bir mezarlık bulundu. 2 Nisan 1921 tarihinde Yunan askerlerinin gece baskını sonucunda yakılarak şehit edilen 83 Türk'ün mezarı araştırmalar neticesinde Denizli'nin Çivril ilçesine bağlı Cabar Mahallesinde tespit edildi. Bu yeni bilgi, 12 Haziran 2020'de Türk Ocakları Denizli Şubesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesinin birlikte düzenlediği "Millî Mücadele'nin 100. Yılı - Çivril ve Yöresi" başlıklı etkinlikte Türk Ocakları Denizli Şubesi Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Turgut Tok tarafından açıklandı. Prof. Dr. Turgut Tok, mezarlık alanında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Yunan işgali sırasında büyük katliamlar var. Bunlardan biri Buldan’ın şu anda tamamen yakılmış, yıkılmış ve terk edilmiş olan Direbolu köyüdür. Direbolu, Yunan katliamında insanların camiye doldurularak katledildiği vahşi bir olay. İkinci önemli olay ise Çivril’in Cabar köyüdür. Yunan askerleri Cabar köyünü bir gece baskınıyla 83 kişiyi çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkeği katlederek yakmıştır. Köy daha sonra yeniden inşa edilmiştir. Şu anda bulunduğumuz alan 83 canımızın, şehidimizin yatmış olduğu bir mezarlıktır. Maalesef köy terk edildiği için yeni bir mezarlık oluşturulmuş ve bu mezarlık terk edilmiş, metruk bir mezarlıktır."

1919-1922 yılları arasında önemli olaylara tanıklık eden Denizli'de 1921 yılında gerçekleşen bu elim olayda şehit edilen 83 Türk'ün mezarının 99 yıl sonra tespit edilmesi genel olarak Millî Mücadele'nin tarihi, özel olarak ise bölge tarihi açısından kayda değer bir gelişme olarak dikkat çekmektedir.


PAYLAŞ