Aziz Türk Milleti,

İnancımızın, kültürümüzün ve değerlerimizin en önemli unsurlarından olan, birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği bayram günlerine yeniden erişmiş bulunuyoruz. İslam âlemi olarak mübarek Kurban Bayramı’nı idrak ediyoruz. Sevincin, coşkunun, mutluluğun, birliğin simgesi olan bayram günlerine eriştiğimiz şu zamanda, maalesef bu hissiyatı tamamen yaşayamamaktayız. Bu bayramı da bir yanda bir buçuk yıldır bütün dünyayı âdeta rehin alan korona virüsü salgınının yol açtığı bir dizi mesele öte yanda ise İslam dünyasının çeşitli yerlerinde yaşanan zulüm, baskı ve savaşların gölgesinde idrak ediyoruz. Doğu Türkistan’da Türk ve Müslüman kimlikleri âdeta suç sayılan kardeşlerimizin üzerindeki baskılar devam ediyor. Orta Doğu coğrafyasında çatışmalar ve tehditler hız kesmiyor. Afrika’nın çeşitli bölgelerinde de maalesef çoğunlukla Müslümanların birbirlerine yaptıkları zulümler söz konusu. Son dönemde Afganistan’da, Taliban’ın ülkenin büyük kısmını kontrol altına alması yüzünden bu ülkeden İran’a ve sonra da Türkiye’ye doğru bir göç hareketi hızlandığı gibi Güney Türkistan’da kaygı verici hadiseler yaşanmaktadır. Bunların yanında yıllardır maruz kaldıkları baskılardan sonra son birkaç yıldır Çin Komünist Partisinin 21. yüzyılda ihdas ettiği sözde eğitim kampları uygulaması başta olmak üzere çeşitli yol ve yöntemlerle düpedüz post-modern bir soykırıma tabi tutulan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin çilesi devam ediyor.

Aziz Ocaklılar,

Türk milletinin tekrar şahlanmasından ürken, Türk’ü geldiği yere gönderme fikrini daima şuuraltında saklayan çevreler, Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Doğu Akdeniz’e uzanan hatta bize cephe almış durumdalar. Irak ve Suriye’nin kuzeyinden Türkiye’yi çevreleme projesine karşı, 2015’ten bu yana yürütülen mücadeleden de Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki haklı davamızdan da asla taviz vermemeliyiz. Türk Devleti, burada kararlılıkla haklarımızı savunuyor. Sayın Cumhurbaşkanı’nın 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı’nın yıldönümünde, Kıbrıs Türk Devleti’ne yaptığı ziyaret, bu bakımdan son derecede ehemmiyet taşımaktadır.

Ekonomide, özellikle son yıllarda yaşananların yol açtığı sıkıntı ve zorluklar olsun diğer meselelerimiz olsun bunları aşabiliriz; yeter ki millî konularda bir ve beraber olalım ve meselelerimizi demokratik hukuk devleti kuralları içinde çözmede ittifak edelim. Siyasetin kutuplaştırıcı dilini, hiç olmazsa bayramlar vesilesiyle yumuşatalım.

Türk Ocakları olarak bu bayramda da Türk dünyasının bazı köşelerindeki kardeşlerimiz için Kurban Bağışı Kampanyası düzenledik. Bu yıl kurban kesilecek yerler şunlardır: Irak (Kerkük, Erbil, Telafer), Suriye (Çobanbey, Afrin), Kuzey Makedonya (Yörük Türkleri), Kosova, Bulgaristan (Filibe), Kırım (Ukrayna sınırı), Azerbaycan, Kırgızistan, Kafkasya ve Afganistan (Mezar-ı Şerif). Türk yurtlarına dönük bu kampanyaları kardeşlik bağlarımızın pekiştirilmesi için hassasiyetle yürütüyoruz. İnşallah arkadaşlarımız ve bölgelerdeki temsilcilerimiz, bize vekâlet veren dindaşlarımızın kurbanlarının kesilmesine nezaret edeceklerdir. Cenab-ı Allah katkı verenlerden razı olsun. Bayramların bayram olması dileğiyle hepinizin Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Allah’a emanet olunuz.


PAYLAŞ