Türk Ocakları Genel Merkezi’nde 15 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilen Ocakbaşı Sohbeti’nde “Azerbaycan Tarihinin Sorunları ve Felsefesi” konusu konuşuldu. Programa konuşmacı olarak Prof. Dr. Nesip Nesipli katıldı.

Nesipli, “Tarih bilincinin bozulduğu ülkede gelişme olmaz” diyerek başladığı konuşmasında kitabı hakkında da kısa bilgiler verdi. Ayrıca şunlara değindi:

“Azerbaycan’da Türkler 3. Bir halk durumunda ve tarihi halk kahramanları hakettiği değeri görmüyor. Azerbaycan tarihi, coğrafyası kadardır. Daraltılmıştır. Ayrıca bir Azerbaycan konsepti dayatılarak, etnik tarih insafsızca saptırıldı. Azerbaycan halkı tarihini incelemeyen bir halk. Tarihi eserler genellikle Ermeni, Rus ve Faslar için yazılmış bu esereler öncelikli olarak Azerbaycan halkı için yazılmış olmalıdır. Buna ek olarak Azerbaycan Tarihinde karşılaştırmalı analiz yoktur.”

“Felsefe konusuna gelince, Mehmet Niyazi’nin bu konuyla ilgili eserini okumanızı tavsiye ederim.” diyen Nesipli, konunun felsefi boyutu hakkında;

“Tarih Felsefesi son zamanlarda ortaya çıkan bir şeydir. Ancak Avrupa’da çok yaygın bir şeydir. Azerbaycan felsefesi, konusunda tartışmalı bir tezimi sizlerle paylaşmak isterim. “Göç Teorisi”, Göç demek, bir yerden kalkıp başka bir yere gitmektir. Göç demek, Sovyet döneminde “Siz burada yerli değilsiniz, bu topraklarda kiracısınız” diyerek aşağılık kompleksi oluşmasına neden oldu. Fakat göç eden toplumlar, yayılma politikası yüksek olan toplumlardır. Dünya genelinde bu ölçüde Türkler dışında başka toplumlarda vardır. Bunlar; Araplar, Ruslar, İngilizler’dir. İngilizler Amerika’ya kendi kültürlerini taşımışlardır örneğin, birçok coğrafyaya yayılmışlardır. Bunun için neden aşağılık kompleksine girilsin?

Etnik bakımdan Azerbaycan ile Anadolu Türklüğünün iç içe olması çok iyidir. Türk dünyasında böyle iç içelik hiç yoktur.” dedi.

Programın sonunda konuşmacı Prof. Dr. Nesip Nesipli’ye, Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından katılım belgesi taktim edildi.


PAYLAŞ