Yer: TZOB Akman Otel

Tarih: 19.03.2017


Türk Ocakları Genel Merkez Hanımlar Kurulu’nun burslu öğrenciler yararına düzenlediği aylık kahvaltılı sohbet toplantısının bu ayki konuğu Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ayten Sezer Sarığ idi. Kahvaltılı programı TZOB Akman Otel'de gerçekleştirildi.

 

Programda "İstiklal Savaşı ve Türk Kadını" konusu ele alındı.

 

Ayten Sezer Sarığ, I. Dünya Savaşının bitmesinin ardından yapılan Mondros Mütarekesi ile  sorunların biteceği düşünülmüştü fakat Anadolu'nun işgali ile durumun hiç de öyle olmadığını belirtti. İzmir'in işgali ile birlikte Anadolu işgaline karşı direniş başlatıldı ve bu işgal ile zorlu bir tarihi  sürece  girilmiş olduğunu söyledi.

 

Sarığ "Bu işgal hareketinin öncüleri erkekler olarak  görülse de zorlu işgal günlerinin asıl kahramanları vefakar Anadolu kadınlarımızdır. Kadınlarımız, erkeklerimiz, yaşlılarımız ve gençlerimiz tek yürek olmuş işgale karşı eylem ve gösterilerde bulunmuşlardır" dedi. 

 

Sarığ, vatanın büyük bir aile olduğunu ve onun mukaddesatına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Konuşmacı "Kadınlarımız  bir bütün olarak bu dönemde  vatan savunmasını sağlama konusunda büyük  çabalar sarfetmişlerdir.  Kadınlarla ilgili ilk örgütlenme Sivas'ta kurulmuş ve ülkenin her bölgesinden kadınlar bu cemiyete dahil olmuştur. Vatan topraklarının tehlike altında olduğu her karış toprakta, halk elindeki tüm imkânsızlığa rağmen vatan ve millet aşkı ile genç yaşlı kadın erkek demeden tek yürek olmuş ve eşi benzeri görülmemiş bir direnişi tarih sayfalarına yazdırmıştır" dedi.

 

Sarığ'ın konuşmasının ardından burslu öğrenciler yararına bir açık artırma yapıldı.

 

Haber: Derviş Ulaşhan ERASLAN


PAYLAŞ

Resim Galerisi