Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Salonu

Tarih: 14.03.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi'nin her hafta düzenlediği Ocakbaşı Sohbetleri'nde bu hafta, merhum dava adamı Galip Erdem anıldı. Konuşmacılığını Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Osman Oktay’ın yaptığı “Vefatının 18. Yılında Galip Erdem ve Ülkücülük” adlı programa katılım yoğundu. 

 

Programın açılış konuşmasını Türk Ocakları Denetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Atabey yaptı. Atabey, Galip Erdem’in örnek kişiliğinden ve Ülkücülüğünden bahsetti. Ardından Gali Erdem’in ruhuna Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi. Duadan sonra Atabey Osman Oktay’ı kürsüye davet etti.

 

“ÜLKÜCÜ ADAYLARI MERHABA!”

 

Konuşmasına Galip Erdem’in “Ülkücü Adayları Merhaba”  sözü ile başlayan Oktay, Galip Erdem’in hayatı boyunca Ülkücü olabilme ülküsü yolunda mücadele ettiğinden bahsetti. Oktay, Galip Erdem’in Şubat 1974’te Bozkurt Dergisindeki yazısından bir bölüm okuyarak Onun Ülkücülüğe bakışını dinleyicilerle paylaştı.

 

“İRAN ÜZERİNDEN TURAN’A”

 

 

Galip Erdem’in gençlik dönemlerine değinen Osman Oktay, “Babasının da teşvikleriyle çocukluktan itibaren okumayı seven birisiydi” dedi. O yıllarda Galip Erdem’in Atsız’ın yazılarını takip ettiğini belirten Oktay, “Galip Erdem Turan yolculuğuna çıkmak istiyordu, ata topraklarına özlem duyuyordu, bu konuda bir şiir dahi yazmıştı” diyerek Erdem’in şiirini okudu. Turan’a gitme konusunda Galip Erdem’in ciddi çalışmaları olduğunu belirten Oktay, “1948 yılında henüz 18 yaşında arkadaşı Servet Kurt ile Turan’a gitme kararı alan Galip Erdem Erzurum’dan Van’a oradan da İran üzerinden Turan’a gitmek istiyordu” dedi.  Erdem ve arkadaşının bu yola çıktığını belirten Oktay, Van’a kadar gittiklerini fakat orada jandarmaların sorgusu neticesinde tekrar memleketlerine dönmek zorunda kaldıklarını anlattı. Bu yolculuğun hazırlık safhalarından da bahseden Oktay, Galip Erdem’in arkadaşıyla bir yemin metni yazmış olduğunu ve yolculuk hakkında el yazısıyla çeşitli notlar tutmuş olduğunu dinleyicilerle paylaştı.

 

Galip Erdem’in liseyi bitirdikten sonra hukuk eğitimi almak üzere İstanbul’a gittiğini söyleyen Oktay, 1950 yılında Erdem’in cezaevine girdiğini ve buradan ailesine yazdığı mektuplarda sanki 30 yıl sonrası darbe dönemini anlatır gibi ifadeler kullandığını belirterek mektuplardan bölümleri dinleyicilerle paylaştı. Erdem’in bir roman çalışmasından da bahseden Oktay, kendi hatıralarını isimleri değiştirmek suretiyle kaleme aldığını belirtti.

 

“54 KİLO GİRDİĞİ YERDEN 39 KİLO ÇIKTI”

 

Galip Erdem’in 1955 yılında cereyan eden 6-7 Eylül olaylarına karışmadığı halde gözaltına alındığını belirten Oktay, “ Suçsuz yere Selimiye Kışlasında, at tavlasında 45 gün gözaltında tutuldu, bu süreçte 15 kilo verdi, 54 kilo girdiği yerden 39 kilo olarak çıktı” dedi. Oktay, Galip Erdem’in İstanbul’da geçirdiği yıllarda öğrenciliğin yanında yazılar yazmaya da başladığını ve gayet başarılı bir kaleminin olduğunu sözlerine ekledi. Erdem’in öğrenciliği sırasında askere gittiğini ve vatanî görevini bitirdikten sonra Ankara’ya geçiş yaptığını belirten Oktay, “Galip Erdem’in disiplin ve emir altına girmesi zordu, bu yüzden boyun eğmez sürekli iş değiştirirdi” dedi.

 

 

 

TÜRK OCAĞI GÜNLERİ BAŞLIYOR

Galip Erdem’in Ankara’ya gelmesi ile birlikte Türk Ocağı günlerinin başladığını belirten Osman Oktay, “ 1958-60 yılları arasında Türk Yurdu Dergisi’nin Genel Yayın Müdürlüğünü yaptı o dönemde Genel Başkan Prof. Dr. Osman Turan’dı” dedi. Erdem’in Ankara’da kısa sürede kendisini kabul ettirdiğini belirten Oktay, “Galip Erdem ağabeylerimizin ağabeyi, hocalarımızın hocasıydı” diyerek O’nun ne kadar başarılı çalışmalar yaptığını ortaya koydu. Erdem’in bir başka başarısından daha bahseden Oktay, “ Henüz 30 yaşında Tercüman Gazetesi’nin Başyazarlığını yaptı, köşe yazıları ilgi ve beğeniyle okunuyordu” dedi.

 

“İNANMADIKLARIMI ASLA YAZMAYACAĞIM”

 

Galip Erdem denildiğinde akla Ülkücü Duruş geldiğini belirten Oktay, Erdem’in hiçbir zaman patron veya siyasi tahakkümü altına girmediğini sözlerine ekledi. Galip Erdem’in 1961-1965 yılları arasında çeşitli gazetelerde çalıştığını söyleyen Oktay, Erdem’in her ilk yazısına “ Belki inandıklarımın hepsini yazamayacağım ama inanmadıklarımı asla yazmayacağım.” şeklinde başladığını belirtti.

 

 

“GALİP ERDEM MİLLETVEKİLİ ADAYI”

 

Galip Erdem’in çeşitli dönemlerde milletvekili adayı olduğunu belirten Oktay,” Onun amacı milletvekili seçilmek değil dağ taş gezerek ülküyü anlatmaktı.” diyerek Erdem’in fedakârlıklarından bahsetti. Onun 1965, 1969, 1973 yıllarında CKMP ve MHP’den milletvekili adayı olduğunu sözlerine ekleyen Oktay, “Siyaset yaparken de doğru yoldan şaşmayan bir adamdı” dedi.

 

 

“1980 SONRASI İKİNCİ HAYAT

 

 

12 Eylül 1980 Darbesinin Ülkücü Hareketi büyük bir yıkıma uğrattığı günlerde Galip Erdem’in Ülküye ve davaya daha büyük bir aşkla sarıldığını söyleyen Osman Oktay, “Bu süreçte Galip Erdem, mahkemede avukatlık yapıyor, tutuklu Ülkücülerle ilgileniyor, onların ailelerinin mağdur olmaması için çalışıyor, ikinci hayatına 1980 Darbesi ile başlıyor” dedi.

 

Oktay, Galip Erdem için, “O Türk milletinin meseleleri ile uğraşmaktan kendini unutmuştu, mücadele içinde geçen yıllar onu çok fazla yordu.” diyerek; Galip Erdem’in kendisini muayene etmeye gelen doktora, “ Sana bir şey söyleyeyim mi doktor? 67 yılda 500 yıl yaşamış gibiyim” dediğini dinleyicilerle paylaştı. Osman Oktay, Ayvaz Gökdemir’in Galip Erdem için söylediği; “Feragat sahibi bir insandı, insanların rağbet ettiği şeylere rağbet etmeden yaşadı ve öldü” sözünü misafirlere aktararak konuşmasına son verdi.

 Osman Oktay’ın konuşmasının ardından kürsüye sırasıyla Lütfü Şehsuvaroğlu, Galip Erdem’in Kızı Bilge Erdem, Erol Dok, Hüsnü Poyraz ve Alaattin Korkmaz gelerek Galip Erdem ile olan ilişkilerini ve Erdem’in kişiliği hakkındaki görüşlerini ifade ettiler. Özellikle Bilge Erdem’in “bir baba olarak Galip Erdem” diyerek başladığı konuşması duygusal anlar yaşattı. Programın sona ermesinin ardından gelen misafirlere Galip Erdem’in vefatının 18. Yıldönümü vesilesi ile ikram yapıldı.

 

 Haber: Can GÜLEÇOĞLU - Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ

Resim Galerisi