Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 14.10.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinde bu hafta ‘Gençlerin Gözünde Mütefekkir Nevzat Kösoğlu’ konulu bir panel düzenlendi. Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarından gençler Nevzat Kösoğlu’nun dördüncü ölüm yıldönümünde hazırladıkları panelle büyük mütefekkiri andılar. Nevzat Kösoğlu, sabah 11.00’de ise kabri başında Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından anıldı.

Programda ilk olarak Nevzat Kösoğlu’nun oğlu Tayyib Kösoğlu kürsüye çıktı. Sözlerine Nevzat Kösoğlu’nu anma programı hazırladığı için Türk Ocaklarına ve gençlere teşekkür ederek başlayan Tayyib Kösoğlu, kısaca babasını anlattı.

“HEP MİLLET MESELELERİNİ DÜŞÜNDÜ”

Babası Nevzat Kösoğlu’nu ailevi bir gözden anlatmak istediğini söyleyerek konuşmasına devam eden Kösoğlu, “Babam her zaman ölçülü olmayı, aşırıya kaçmamayı ilke edinmişti. Her şeyin zamanında ve yerinde, kararınca yapılmasını bize öğütlerdi. Babamın hayatını ben iki ayrı bölüm olarak görüyorum. Babamın hayatının ilk dönemi hızlı geçmiş. Gazetecilik, aktif siyaset gibi işler onun hayatının ilk dönemini kapsıyor. 80 sonrası ise kendisini yazıya, eser vermeye adadı. Kurucusu olduğu Ötüken Yayınevi’nden çıkmış yirmiden fazla eseri var. Ben en önemli iki eseri olarak Geçmiş Zamanın Peşinde ve Osman Çakır’ın kitabı ‘Nevzat Kösoğlu ile Söyleşiler’i görüyorum.”

Nevzat Kösoğlu’nun her zaman düşünceli bir ruh hali olduğunu söyleyen Tayyib Kösoğlu, babasının memleket meselelerine ömrü boyunca durmadan kafa yorduğunu belirtti: “Babam aile içinde daha sessiz biriydi. Duygularını pek belli etmez, sürekli düşünürdü. Hastalığı döneminde bile aklında önemli meseleler vardı. Ziyaretine gelenlerle oturup bu meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunurdu.”

Babası Nevzat Kösoğlu’nu anma programı hazırladığı için Türk Ocaklarına tekrar teşekkür eden Tayyib Kösoğlu sözü panel konuşmacılarına bıraktı.

“NEVZAT AĞABEY’İN HATIRASI İÇİN BU YIL ÇOK ÖNEMLİ”

Panele başkanlık eden Türk Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Şahingöz bu yıl yapılan programın önemine değindi: “Nevzat Ağabey’i her yıl olduğu gibi bu yıl da ölüm yıldönümünde anıyoruz. Fakat bu yıl daha önemli çünkü Nevzat Kösoğlu gibi gençliğe büyük önem vermiş bir Ocaklının, Ocaklı gençler tarafından anılıyor. Bugün bunu yapacak olmak gurur verici.”

“GÖNDERLERDE DALGALANMAYI DÜŞLÜYORUZ”

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Koordinatörü Selman Kürşat Balcı “Nevzat Kösoğlu’nun Hayatı ve Eserleri” konulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında Nevzat Kösoğlu’nun hayatının kırılma noktalarını, düşünce yapısının şekillenmesini, eserlerini hazırlarken etkilendiği düşünce adamlarını dikkatle anlatan Balcı, katılımcılar tarafından beğeniyle dinlenen konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Rahmetli Galip Erdem ‘Bu gençlerin her birisi birer Ulubatlı Hasandır. Her birisi bayraklara kumaş olmuştur. Ama gün gelecek bayraklara kumaş bulamayacaksınız’ demiştir. Bu söz gün geçtikçe anlam kazanmaya başladı. Ancak Nevzat Hoca ve davasına arkadaşlık edenler bayraklara kumaş oldular. Şimdi bizlerse Toroslarda elma satarken ‘Ben ülkücüyüm ağabey, yalan söylemem’ diyen çocuğun saflığı ve temizliği ile bu davaya gönül veriyor ve gönderlerde dalgalanmayı düşlüyoruz.”

“BATIYA KARŞI ÖZGÜNLÜĞÜMÜZ, ADALET İLKESİNDEN KAYNAKLANABİLECEKTİR”

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları üyesi Ertuğrul Bal “Nevzat Kösoğlu’nun Devlet Anlayışı” başlıklı bir konuşma yaptı. Nevzat Kösoğlu’nun devlet anlayışında adalet kavramının önemine değinen Bal, “Nevzat Kösoğlu, devletli adamın her türlü nefisten, irade eksikliğinden uzak kalması ve en önemlisi, Türk terminolojisinde ‘Kut’ diye tabir edilen adalet çizgisinden asla uzaklaşmaması gerektiğini, aksi halde üzerindeki Kut’un gideceğini vurgulamıştır” dedi.

Bal, Nevzat Kösoğlu’nun “Batı kültürüne karşı, toplum hayatının her alanda tezahür edebilecek en büyük üstünlüğümüz, teklifimiz ve özgünlüğümüz, ‘adalet’ ilkesinden kaynaklanabilecektir” sözünden hareketle “Tanrı Türk’e Kut versin” temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

“BAŞKALARINA TALKIN VERİP, KENDİLERİ SALKIM YUTANLAR MİLLİYETÇİ OLAMAZ”

Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları Üyesi Aslı Gül Şimşek “Nevzat Kösoğlu’nun Milliyetçilik Anlayışı” başlıklı bir konuşma  yaptı. Nevzat Kösoğlu’nun Atsız’dan ve Gökalp’tan örnek aldığını söyleyen Şimşek, Nihal Atsız’ın “Türkçülük amansız bir vazife ahlakıdır” sözünü kendine ilke edinen Kösoğlu’nun, aynı zamanda Gökalp’ın kültür milliyetçiliğini de kendi fikri temeline oturttuğunu belirtti.  Nurettin Topçu’nun Kösoğlu için söylediği “O bir iman adamıdır” sözünün bir milli imanı ifade ettiğini, Nevzat Kösoğlu’nun kendi sözleriyle anlatan Şimşek, Nevzat Kösoğlu’nun Türkçülük programını aktardı. Bu programı Büyük Türk Birliği, Türk tarihi ve kültürünü anlamak ve okumak, Türk dilini yaşatmak, çağdaşlaşmak, milli ekonomiyi kurmak ve milli bir edebiyat kurmak ilkelerinin oluşturduğunu aktaran Şimşek, katılımcılara teşekkür edip konuşmasını sonlandırdı.

Program daha sonra soru cevap bölümüyle tamamlandı.

Haber: Mert Oğuz COŞKUN

 


PAYLAŞ

Resim Galerisi