Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 04.11.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konusu "Atatürk'ün Sözleri Kendi Dönemi ve Günümüzde Ne İfade Ediyor?" idi. Sohbete konuşmacı olarak Eski Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Reşat Genç katıldı.

Genç, konuşmasına Türk Ocakları Genel Başkanı ve yardımcılarına Atatürk ile ilgili bir konuda konuşma yapmasını istedikleri için teşekkür ederek başladı. Osmanlı'nın son döneminde aydın kesimin devletin kötü gidişi için çıkış yolları aradığını söyleyen Genç, bunların farklı fikir ve eğilimlere yol açtığını belirtti. Öncelikle bu fikirlerden bahsetmek isteyen Genç "Osmanlı son dönem aydın kişileri dediğimiz kişiler farklı fikirler geliştirerek devletin kötü gidişine, esasen yıkılmasına engel olmaya çalıştı. Bunu konferanslarda, çalıştaylarda ve yazılı ürünlerde ele alırlardı. Bunlardan bazıları Batı’dan bir şeyler alıp muasır medeniyet seviyesine çıkmayı savunan Batıcılık; milli kültür, milli ekonomi, milli dil diyen ve bunları savunan Türkçülük; İslam'ı bir birlik unsuru olarak gösteren ve bu unsurun çatısı altında toplanmayı en doğal çözüm olarak gören İslamcılık; Osmanlı'da yaşayan farklı milletlerden tek bir Osmanlı milleti kurmayı hedefleyen Osmanlıcılık idi. Atatürk her görüşten etkilendi ama milli ve dini geleneklerimize uygun olmayan düşünceleri eledi ve geri kalan düşünceleri hayatına, siyasi programına yerleştirdi" dedi.

ATATÜRK KENDİ ÇAĞININ İLERİSİNDE BİR DEVLET ADAMIYDI

Atatürk'ün kendi çağdaşlarından çok daha ileri bir fikir yapısına sahip olduğunu söyleyen Genç, Atatürk'ün çağdaşlarının tüm noksan noktalarını kapattığını vurguladı. Batıcıların demokrasiyi akıllarına dahi getirmedikleri zamanlarda Atatürk'ün millet egemenliğini savunan sözleri olduğunu dile getiren Genç, konuşmasına Atatürk'ün sözlerini inceleyerek devam etti: "Batıcılar kadın haklarından bahsederken; mesela eğitim hakkından bahsederken karma eğitimi akıllarından bile geçirmiyorlardı. Meşrutiyet’ten bahsediyorlar fakat demokrasiyi düşünemiyorlardı. Atatürk ise çok farklı, çok ileri bir kişilikti. Egemenliği kayıtsız şartsız milletin hakkı olarak görürdü."

ATATÜRK HAREKETİ MİLLİ BENLİĞİ BULMA HAREKETİDİR

Atatürk'ün Türkçü yanına değinen Genç bunu Atatürk'ün sözleriyle destekledi: " Milli benliğini bulamayan milletler başka milletlere av olur diyor Atatürk. Yani Atatürk hareketi milli benliği bulma hareketidir, milli benliği yaşatma hareketidir. Türk Tarih Kurumu ile Türk Dil Kurumu'nu kurması ve Türk Ocaklarına verdiği önem bunu gösterir. Medeniyet öyle bir ateştir ki, ona kayıtsız kalanları yakar diyor Atatürk. Atatürk Türk milletinin muasır medeniyet seviyesine ulaşması için en az Türk kimliğini yaşatmak için uğraştığı kadar uğraşmıştır. Bu iki uğraş için zorunlu olan ilkeyi de bize anlatmış, miras bırakmıştır; laiklik ilkesini. Laiklik ilkesini sonraki kuşaklar olarak bizler ve bazı kesimler doğru anlayamadık. Dinsizlik olarak anlayan oldu, dine saygısızlık olarak algılayanlar oldu. Elbette bunlar yanlış düşüncelerdir. Vatandaşına dini doğru yaşaması için her fırsatı sunan bir lider aynı anda dinsizliği savunamaz. Atatürk'ün İslam dinini öven sözleri de hepinizin malumudur."

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM SÖZÜ” EN ÖNEMLİ SÖZÜDÜR

Atatürk'ün köle olarak yaşamaktansa istiklale giden yolda ölmeyi yeğlediğini ve bunu da Türk milletinin yüksek karakterine olan güveniyle uyguladığını söyleyen Genç, "Atatürk; ben atalarımızdan bizlere kalmış olan en kıymetli iki şeyle, istiklal ve hürriyet ile yaratılmış bir insanım diyor. Onun temel prensibi özgür ve şerefli bir millet olarak yaşamaktır. Ne kadar zengin ve bollukta olursa olsun, istiklali olmayan millet köle olarak görülür. Bu yüzden haysiyetli ve şerefli yaşamak için “ya istiklal ya ölüm” demiştir. Bu duruşu hala sergilediğimize inanıyorum" dedi.

CUMHURİYETİ KORUMAK, CUMHURİYETİ ANLAYAN İNSANLAR YETİŞTİREREK OLUR

Milletin cumhuriyete sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Genç, Atatürk'ün temel prensiplerinin dokunulmaz olduğunu söyledi. Medeni yaşamak için Atatürk'ün ilkelerini iyi anlamamız gerektiğini vurgulayan Genç, "Haysiyet ve şeref dilenmek gibi bir prensip yoktur diyor Atatürk. Bunu milletin ve özellikle gençlerin bir dakika dahi unutmaması lazım. Özgürce, kişilik haklarımız güvence altında iken yaşamak istiyorsak o zaman cumhuriyete sarılacağız. Bağımsızlığı ve devletin güçlü olmasını istiyorsak o zaman Atatürk'e sarılacağız. Bunu da cumhuriyeti anlayan insanlar yetiştirerek yapabiliriz" dedi ve sözlerine dinleyicilere  katıldıkları için teşekkür ederek son verdi.

Program daha sonra soru cevap bölümüyle tamamlandı.

Haber: Mert Oğuz COŞKUN


PAYLAŞ

Resim Galerisi