Türk Ocakları Genel Merkezinde,1 Şubat 2020 tarihli Ocakbaşı Sohbeti’nde M. Rıza HEYET’in katılımıyla ''İran’da Gerçekleşen Son Olaylar ve İran’ı Bekleyen Gelişmeler'' konuşuldu.

 

Ankara Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Öğretim Görevlisi olarak görev yapmakta olan Heyet, konuşmasına “Yaklaşık 100 yıldır İran halkı -başarısız- bir bağımsızlık mücadelesi veriyor.” diyerek başladı.

 

Daha sonra ise çalışmaları ve deneyimleri doğrultusunda Heyet, konuşmasında şunlara değindi:

 “İran kendini Türkiye ile mukayese ediyor. Türkiye’de kurulan cumhuriyet, İran

Aydınları için bir hasret.

  İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasında en büyük rolü batılılar oynadı. Bu yönetim oylamaya sunuldu çoğunluğun “evet” oyuyla kabul edildi fakat “evet” oyu çıkmasa da bu yapılacaktı. O dönemde vaat edilenler yerine getirilmedi.

  İran komşuları da dahil bütün dünyaya düşman bir politika izledi. Türkiye, İran ilişkisi ise iki ülkenin birbirine olan ihtiyacından kaynaklanan bir ilişkidir.

  Türkiye, İran’a kardeşçe davrandı fakat bunun karşılığını almadı. Azerbaycan konusunda da keza İran aynı şeyi yaptı.

  ABD gerçekten İran’da rejimi değiştirmek istiyor mu? Yoksa İran’da olaylar doğal olarak oluyor ve ABD buna müdahil mi olmak istiyor? Bunları sormamız gerekiyor.

  Irak’ta İran rejimine bağlı gösteriler başladı. O dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bunlar İran’ın içlerine kadar gidebilir dedi ve bundan birkaç gün sonra İran’da gösteriler başladı. Bu gösteriler bekleniyordu.” dedi.

 

  Kasım Süleymani’nin ölümüyle ilgili olarakta; “Kasım Süleymani İran Devrim Muhafızları’nın güçlü bir komutanı, iyi bir savaşçı fakat ideolojik olarak desteklediği şey Şiilerin özerkliğini sağlamak, Şiileri birleştirerek o bölgede ki Sünni ve Şiileri ayırmak. Hedefi Fas milliyetçiliği, silahı ise Şiicilik.

  Kasım Süleymani ABD tarafından öldürüldü, ölümü ise zamanlama açısından şüpheli. Kasım Süleymani’nin ölümü İran Rejimi’nin işine yaradı.” dedi.

 

  Ayrıca ”İran’da ne zaman ciddi bir değişiklik olmuşsa Türkiye’de de oluyor. Mesela İran’da devrim oluyor, Türkiye’de de darbe oluyor. İran’da bir değişiklik olursa Türkiye’nin çok dikkat etmesi gerekiyor.” İfadelerini kullanan Heyet, “Türkiye’de ki sivil toplum kuruluşlarının İran’ın İran’da ki Türklere yaptıklarına tepki göstermesi gerekiyor.” diyerek sözlerine son verdi.


PAYLAŞ