Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 07.10.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin her Cumartesi günü düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konusu “3 Ekim Türk Dünyası Günü ve Türk Cumhuriyetlerinin Bütünleşmesi İçin Çalışan Kurumlar” idi. Sohbete konuşmacı olarak TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı ve Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fırat PURTAŞ katıldı.

Purtaş konuşmasına 1992 senesinde gerçekleşen "Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi" nin 25. yılını kutlayarak başladı. Zirvenin 25. yılında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı’nın TÜRKSOY Genel Sekreteri’ne üstün hizmet ödülü vermesinin Türkiye’nin Türk Dünyası’na verdiği önemi gösterdiğini söyleyen Purtaş, 3 Ekim’in kutlamalarının yaygınlaştırılması ve bu günün öneminin farkındalığının yaygınlaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

“YAŞAYAN DEĞERLER KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİNİ ARTTIRDI”

Türkiye’nin SSCB sonrası Türk dünyasında izlediği politikaları anlatan Purtaş, bu politikaları şöyle açıkladı: “Türkiye SSCB sonrası Türk dünyasında 3 temel politika izlemiştir, ülkelerle ilişkilerini bu 3 temel politikaya göre kurmuştur. Bunlardan ilki Türk devletlerinin bağımsızlıklarını güçlendirmektir. Türkiye, Türk dünyasındaki tüm devletlerin siyasi, ekonomik ve kültürel bağımsızlığını desteklemiştir. Nitekim 90’lı yıllardaki yaşanan sıkıntıları bu politikalar sayesinde Türk dünyası şuan yaşamıyor. İkincisi bu yeni kurulan ülkeleri uluslararası topluma entegre etmek, yeni kurulan Türk devletlerini dünya ile ilişkiler kurar hale getirmek. Bu yolda Azerbaycan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde geçici üyelik yaptı. Bu tip önemli çalışmalar ile artık eski sıkıntıları yaşamıyoruz. Örneğin Kazakistan’ın toprak bütünlüğü tartışılmıyor. Kırgızistan ve Özbekistan arasında Fergana bölgesi için çıkan anlaşmazlık diyalog ile çözüldü. Elbette diyalogun ve uluslararası anlaşmaların yaşatılması mutluluk verici. Son olarak Türkiye Türk devletleriyle birlik sağlamak politikasında her zaman kararlı olmuştur. Bu yolda TÜRKSOY 1993 yılında kuruldu. Bu yıllarda ortak pazar, diplomatik birlik gibi hedefler vardı. Fakat en çok ilerleme kültürel çalışmalarda elde edilmiştir. Bunun nedeni yaşayan değerlerin varlığıdır. Bu değerlere din birliği, dil birliği, tarih birliğini örnek gösterebiliriz.”

“TÜRKİYE’NİN RUSYA VE İRAN İLE İLİŞKİLERİ TÜRK DÜNYASI İÇİN ÖNEMLİ”

Türk devletlerinin kendi bölgelerinde ilişiklerine önem vermesi gerektiğini söyleyen Purtaş, Türkiye’nin Rusya ve İran ile ilişkisinin Türk dünyasındaki diğer devletleri etkilediğini belirtti. Türkiye’nin Rusya ile çatışmasının Orta Asya’daki Türklere zarar verdiğini belirten Purtaş, aynı durumun İran ve İran’daki Türkler için de geçerli olduğunu söyledi.

“TÜRK OCAKLARI GİBİ SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÇOK ÖNEMLİ” 

Konuşmasına Türklük yararına çalışan sivil toplum kuruluşlarından bahsederek devam eden Purtaş, “Türk Ocakları gibi Türklük için çalışan sivil toplum kuruluşları Türkiye ile diğer Türk devletlerinin arasında kopukluk yaşanmaması konusunda önemli bir yere sahip. Devletler politikaları gereği uzaklaşabilir fakat toplumların bir gönülde yaşamasında Türk Ocağı’nın önemi çok büyük. Türkiye için Türk cumhuriyetleri konusu ayrı bir öneme sahip. Türk Ocakları ve TÜRKSOY gibi kurumlar ise kültürel bağın güçlenmesi için her zaman çok önemli olmuştur. Bu yüzden, bu çabalara bakarak 21. asrın Türk dünyasının asrı olacağını söylemek istiyorum. Biz Türk Birliğine inanıyoruz ve bu birlikte en önemli unsur Türkiye Cumhuriyeti’dir” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Program daha sonra soru cevap bölümüyle tamamlandı.

Haber: Mert Oğuz COŞKUN


PAYLAŞ

Resim Galerisi