Türk Ocakları Genel Merkezinde, 6 Nisan 2019 tarihli Ocakbaşı Sohbeti’nde Özer RAVANOĞLU “Türkistan Hatıraları” başlıklı bir konuşma yaptı.

Konuşmasına başlamadan önce Türk Ocaklarına teşekkürlerini ileten RAVANOĞLU, gözünü açtığı andan itibaren Tanrı Dağı hikâyeleriyle bu günlere geldiğini ve her Türk’ün gönlünde o bölgelerin izi olduğunu vurguladı.

Sovyet Rejimi Türk Ahlakına Saldırmıştır

Türk Dünyasının büyük bir bölümünde komünizmin yıkıntılarının hala toplumsal hayatta rolü olduğunu belirten RAVANOĞLU, Türk gelenek ve göreneklerindeki misafirperverlik, yardımlaşma, komşuluk gibi insani öğelerin komünist rejim dönemi boyunca zarar gördüğünü ancak Türklük ve İslam ahlakının hala yaşadığını söyledi. Bu ahlakın Türk Dünyasında mazlumların gözetilmesi, komşuluk ilişkilerinin yaşatılması, dinine bağlı nesillerin yetiştirilmesi gibi milletimiz için zaruri faaliyetlerin devam etmesini sağladığının altını çizdi. Uzun yıllar boyunca yaşadığı Kırgızistan ve Kazakistan’da birçok acı ve tatlı olayla karşılaşan ve Türkistan coğrafyasında pek çok farklı karakterde Türk gören RAVANOĞLU, bu Türklerin çoğunun milli bilinçlerini yaşattığını ve Türkiye Cumhuriyeti’nden beklentileri olduğunu söyledi.

Türkistan Coğrafyasında Türk’ün İtibarı Çok Büyüktür

Revanoğlu, “Türkistan’da bir mazlum eğer birinden yardım isteyecekse muhakkak bir Türk’ün yanına gider. Hele de Türkiye Türk’ü iseniz muhakkak size ayrı bir ilgi duyarlar. Kişi kendi yaptıklarıyla bu itibara sahip olamaz. Bu itibar bizlere dedelerimizden mirastır. Bizler de bu mirasa yaşayışımızla, hal ve hareketlerimizle, karakterimizle yani her şeyimizle sahip çıkmak zorundayız. Bugün İslam coğrafyasında bir camiiye girdiğinizde namazı size kıldırırlar. ‘Biz Türk’ün önüne geçip imamlık yapamayız.’ derler. İşte böyle büyük bir mirasın sahibiyiz. İçeriden de dışarıdan bu itibarı sarsmak isteyenler elbette olacaktır. Ancak Türk’ün itibarı inşallah hiç yıkılmayacak.” dedi.

Türklerin atadan kalan bu geleneklerine ve miraslarına sahip çıkması gerektiğini vurgulayan RAVANOĞLU, bunun en kolay ve geçerli yolunun ortak bir dilde ve ortak bir isimde birleşmek olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

 

Program, soru-cevap kısmı ve teşekkür belgesinin verilmesi ile sona erdi.


 

 


PAYLAŞ