Türk Ocakları Genel Merkezi'nde "Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 100. Yıldönümü Vesilesiyle Doğumunun 80. Yılında Ebulfez Elçibey'i Anma Paneli" gerçekleştirildi. Panele oturum başkanı olarak Prof. Dr. Mehmet Şahingöz, konuşmacı olarak Prof. Dr. Hanım Halilova ve Agil Sabadbaylı katıldı.

"Atatürk'ün Askerleriyiz" Sözünün Altında Elçibey'in İmzası Vardır

Programda başlangıç konuşmasını Prof. Dr. Mehmet Şahingöz yaptı. Prof. Dr. Şahingöz, Ebulfez Elçibey'in hayatının önemli kesitlerini kronolojik olarak anlattıktan sonra, "Merhum Alparslan Türkeş Türk Ocağı'nın düzenlediği bir toplantıda, 'Bir devletin harcında kan olmazsa o devlet bağımsızlığın önemini kavrayamaz.' demişti. Azerbaycan, Türk dünyasında bağımsızlık için kan döken ilk devlettir. Elçibey de bu mücadelenin en önemli isimlerinden biridir. Türk dünyasının bağımsızlığına o kadar tutkuluydu ve o kadar önem veriyordu ki, Kıbrıs Harekâtı yapıldığı zaman üniversitede koridorda, 'Hey uşaklar gözünüz aydın; Kıbrıs'ı aldık!' diye bağırmıştır. Aynı zamanda Azerbaycan Halk Cephesi'ni kurarak bağımsızlığa giden yolda büyük çaba göstermiştir. Bunların yanında Elçibey büyük bir Atatürkçüydü. Ankara'ya geldiği ve Anıtkabir'i ziyaret ettiği zaman Anıtkabir Özel Defteri'ne 'Ey büyük Türk'ün büyük komutanı, seni ziyaret etmekle özüm ve bütün milletim adına şeref duydum. Senin askerin, Ebulfez Elçibey.' yazmıştır ve hala kullanılan 'Atatürk'ün askerleriyiz' sözünün altına imzasını atmıştır." diyerek programı başlattı.

Hem Ruslar Hem Avrupalılar Elçibey'den Çekinirdi

Elçibey ile ilgili bir kara propaganda yürütüldüğünü belirten Agıl Samadbaylı, bunun bilinçli bir şekilde yapıldığını söyledi. Samadbaylı, "Elçibey devrildiğinden beri Elçibey'in devlet adamlığıyla ilgili bir kara propaganda yürütülüyor. Oysa gerçekler tamamen farklı. Ayaz Muttalibov Hocalı Soykırımı'ndan sonra istifa etti. Elçibey, cumhurbaşkanlığı seçimine gidilmenin kararı verileceği zaman savaş zamanı bunun doğru olmadığını söylemiş, ancak Turgut Özal ve Halk Cephesi'nin ısrarları sonucu aday olmuştur. 7 Haziran'da demokratik bir seçimle Elçibey cumhurbaşkanı olmuştur. O dönem Azerbaycan ekonomisini düzeltmiş, Ermenistan ile süren savaşta avantajlı bir konuma taşınmış, ordusunu güçlendirmiş ve israftan kaçınmıştır. Petrol, bağımsızlık, ordu ve ekonomi konularında hem Ruslar ile hem Avrupalılar ile ciddi pazarlıklara girilmiş ve asla Azerbaycan menfaatlerinden taviz verilmemiştir. Öyle ki Rusya'nın Azerbaycan büyükelçisi, 'Eğer Elçibey üç yıl daha cumhurbaşkanı olarak kalırsa Türkiye tipli bir ordu kuracak, daha da güçlü bir ekonomiye sahip olacak ve biz Kafkaslar'ı kaybedeceğiz.' demiştir. Elçibey, bağımsızlıktan taviz vermediği ve devletini satmadığı için darbeyle indirilmiş büyük bir Türk'tür." diyerek Elçibey üzerinde yürütülen kara propagandalara tepki gösterdi.

Elçibey Çok Güçlü Bir Liderdi

Panelde son konuşmayı Prof. Dr. Hanım Halilova yaptı. Prof. Dr. Halilova, Elçibey'in çok sabırlı, güçlü, bilgiye ve Türklüğe aşık bir kişi olduğu belirtti. Elçibey'in annesinin Elçibey'i bir çadırda dünyaya getirdiğini ve doğumdan sonra çadıra bir bozkurdun yaklaşıp uzun uzun uluduğunu anlatan Prof. Dr. Halilova, Elçibey'in erken yaşamını aktardı. Prof. Dr. Halilova, "Elçibey Sovyetler döneminde de, Azerbaycan cumhurbaşkanlığı döneminde de Türkiye'ye ve Türklere karşı negatif politika izleyen devlet temsilcilerine her zaman tepkisini göstermiş ve bu faaliyetlerinden doğacak yaptırımlardan asla korkmamıştır. O doğduğu zaman yanına bozkurt geldi ve uludu; o ise tüm Azerbaycan'ın bozkurdu oldu. Eğer biz Türk ve Türkiye sevgisiyle doluysak bu Elçibey sayesindedir. Elçibey üniversite öğrencisi olduğu dönemden itibaren tüm Azerbaycanlılara Türk olduklarını hatırlatmaya başlamıştır. Elçibey'e darbe yapıldı ve bu darbenin yapılma sebebi de hem Elçibey'in bu faaliyetleri hem de cumhurbaşkanlığı döneminde izlediği politikalardır. Amerikalılar ve İngilizler Sovyetler


PAYLAŞ

Resim Galerisi