Adı Soyadı

:

Ali Osman MOLA

Doğum Yeri

:

Kastamonu - Tosya

Doğum Yılı

:

1962

Eğitim

:

Selçuk Üniversitesi – Tarih (Lisans)

Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü (Yüksek Lisans)

İş Hayatı

:

Eğitim, sendika, geri kazanım, iletişim ve gıda sektörlerinde çalıştı ve yöneticilik yaptı.  Hâlen değişik projelerde danışman,  koordinatör, araştırmacı ve editör olarak iş hayatına devam ediyor.

 

 

Eserleri ve Konusu

:

Sektörel yazı ve raporlar, edebi yazılar

Eğitim, sendika, geri kazanım, iletişim ve gıda

:

Dünya ve Türkiye Süt Endüstrisi

Raporu

Gıda

:

Sabri Ülker’in Hayat Hikâyesi Akşama Babacığım Unutma Ülker Getir

Biyografi ve araştırma

 

 

İlgi Alanları

:

 

Yazarlık Hikâyesi

:

1962 yılında Kastamonu'nun Tosya ilçesinde doğan yazar Ali Osman Mola, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü ve Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü yüksek lisans mezunudur. 

 

Eğitim, sendika, geri kazanım, iletişim ve gıda sektörlerine yönetici olarak hizmet verdiği iş hayatı boyunca çok sayıda sektörel yazısı ve raporu ile birlikte edebî yazıları yayımlanan yazar, Türkiye'nin ilk "Dünya ve Türkiye Süt Endüstrisi Raporu"nu hazırlayarak yayımladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte projelendirilen "Türkiye Süt ve Süt Ürünleri Sektörü'nün AB Pazarına Girişinin Desteklenmesi Projesi”nin bütün safhalarını Türkiye Süt Sektörü adına yürüttü. İki buçuk yıl süren çalışma sonucunda Türk şirketlerinin AB’ye süt ve süt ürünleri ihracatı yapması AB tarafından 2012'de kabul edildi. Proje, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Özel Ödülü’ne layık görüldü.  Rusya, Kazakistan, Belarus, Çin, Cezayir ve Güney Afrika Cumhuriyeti'ne Süt ve Süt Ürünleri ihracatı ile ilgili projeleri sektör adına yürüttü. D-8 ile Türk-Arap Sanayi ve İş Birliği Konferansı toplantılarına Türkiye Gıda ve İçecek Sanayisi'ni temsilen katıldı, tanıtım sunumları yaptı. Çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı. Kurumsal basılı yayınlarda yönetmenlik ve editörlük yaptı. İş hayatına, değişik projelerde danışman, koordinatör, araştırmacı ve editör olarak devam ediyor.