TÜRKYORUM

Mahmut Çetin, 1963 Ankara doğumlu. Erzurum A.Ü. Fen ve Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu… 1989 yılında İstanbul’a gelen yazar; çeşitli gazete, dergi ve televizyon kuruluşlarında çalıştı. “Çağdaş Osmanlı Ekseni” iddialı Beyan dergisini ve Biyografi Analiz dergilerini çıkardı. Halen “biyografi.net” yayınevinin editörlüğünü yapmakta…

Biyografi Net yayınevi tarafından neşredilen ve üzerinde dört yıl çalıştığı Biyografi Kitabı, biyografiyi bütün yönleriyle ele alıyor. Türkyorum okuyucuları için kitap çerçevesinde bir söyleşi gerçekleştirdik.

Afşin SELİM /  Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

- Niçin biyografi? 

Gerek yazı hayatım gerekse iş hayatım boyunca biyografi eksenli işler yaptım. Yazı faaliyetimin ana omurgası biyografinin bir alt dalı olan aile tarihçiliğidir. Başta Boğaz’daki Aşiret olmak üzere, bu sahada yazdığım eserler belirli bir boşluğu doldurmuştur.

- “www.biyografi.net” çalışmalarınız içinde nereye oturuyor? 

Soy ağacı araştırmalarının beni götürdüğü bir başka kulvar, hâl tercümeleridir. Araştırmalarım sırasında standart kısa biyografinin nasıl bir vazgeçilmez gereklilik olduğunu yaşayarak öğrendim. Bu tecrübe internet çağının başlamasıyla www.biyografi.net kimliğiyle kurumsallaşma imkânı buldu, internet sitesi ve yayınevi kimliğiyle Türk kültür hayatında önemli bir işlevi yerine getiriyor.

Devamı için tıklayınız....


PAYLAŞ