Türk Ocakları Almanya Şubesi Köln şehrinden Dortmund şehrine taşındı. Almanya Türk Ocağının 11 Mart 2018 tarihinde, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve uzaktan yakından gelen çok sayıda misafirlerin katılımı ile açılışı gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Almanya Şubesi Başkanı Emrah Eker katılımcılara teşekkür ederek açılış konuşmasını yaptı.

Sivil toplum kuruluşlarımızın kıymetli başkanları, değerli basın mensupları, ocağımızdan desteklerini hiç bir zaman eksik etmeyen değerli üyelerimiz, uzaktan yakından gelen tüm misafirlerimiz: hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor ocağımızın açılış gününde bizleri yalnız bırakmadığınız icin şükranlarımı sunuyorum. 1912 yılında İstanbul’da kurulmuş olan Türkiye’nin en eski ve en büyük Sivil Toplum Kuruluşu Türk Ocaklarının Almanya’da ki resmî kuruluşu olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.
Ocağımızın gelişim sürecinden kısaca bahsedecek olursak, 2009 yılındaki Almanya Genç Türkler Ocağı isminde bir gençlik teşkilatı olarak Köln şehrinden başlayarak çıktığımız bu yolda bugün Türk Ocağının Avrupa’da ki en önemli kuruluşu olarak hizmet vermeye devam etmekteyiz. Bir çok kişinin bilmediği bir gerçek ise Türk Ocağının Almanyanın en eski Türk Sivil Toplum kuruluşu olmasıdır. 
Birinci Dünya Savaşından sonra Berlin’de kurulan ilk Türk derneği, almanca ismi ile Türkischer Club bir Türk Ocağı idi. 19 Nisan 1923’te, Berlin-Charlottenburg, , Klackreuthstrße 11 adresinde kurulan bu ocağın, gayri resmi kuruluşu 1918’in sonbaharında, Berlin, Kantstraße 8 adresinde Hamdullah Suphi Tanrıöver bey tarafından kurulmuştur. Berlin’deki Türk kolonisinin oluşturduğu bu dernekten önce de Berlin Türk Yurdu (1913) adında bir derneğin, bir birliğin kurulduğunu biliyoruz. Derneğin kuruluş amacı: içinde yaşadıkları toplumda karşılaştıkları sorunları çözmek; Türk vatandaşları olarak birbirlerine her konuda yardımcı olmak; bir bütün olduklarını göstermek biçiminde özetlenebilir. 
Berlin Türk Kulübü, 1942 yılına dek aktif olarak rol oynar. Kulüb Türklerin toplandıkları, çeşitli sorunlarına çözüm aradıkları ve ekonomik olarak varlıklarını göstermeye çalıştıkları bir yer olur. Bugünde aynı kuruluş amacı dahilinde hareket edecegimizi belirtmek istiyorum. 11 Mart 1935 yılında hakka yürümüş olan Türk Ocağının kurucuları arasında yer alan büyük Türkçü Yusuf Akçura’yı rahmet ve minnetle anıyorum. Ocağımızın açılışında bizleri yalnız bırakmayan siz değerli misafirlerimize tekrar tekrar tesekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

 


PAYLAŞ