Antalya tarihine ışık tutan ve Antalya’ya çok büyük hizmetler yapmış olan Antalya eski Milletvekili ve Belediye başkanı Dr. Burhanettin Onat 43. Ölüm yıl dönümümde mezarı başında 14 Aralık 2019  tarihinde anıldı.

Dr. Burhanettin ONAT kimdir?

Tıp doktoru olan Burhanettin Onat, 1894 yılında dünyaya geldi. İlk görev yeri Gümüşsuyu askeri hastanesidir.

1918 yılında Gülhane hastanesinde Genel Cerrahı ihtisası yaptı. Milli Mücadele döneminde Aydın –Nazilli cephesinde görev aldı. Burdur, Konya ve Antalya da Hilal-i Ahmer Cemiyetlerini kurdu. Bu Cemiyet tarafından kurulan hastanelerde tabip olarak görev yaptı. Millî Mücadeleden sora Antalya ya yerleşti. 1946-47 yılları arasında Antalya Belediye Başkanlığı, 1950-60 yılları arasında Demokratik Partiden üç dönem Antalya Milletvekilliği yaptı. Antalya Milletvekili olduğu dönemde, Kepez Elektrik, Pil Fabrikası, Dokuma Fabrikası, Ferro-krom fabrikası gibi sanayi kuruluşlarını Antalya’ya kazandırılmasında büyük hizmetleri olmuştur.

Belediye başkanlığın döneminde kurduğu “Antalya’yı tanıtma ve Turizm Derneği” aracılığı ile günümüzde “Altın Portakal Film Festivali’nin temelini atmıştır.

Asli görevi sağlık hizmetleri olmasına rağmen, Milli mücadele yıllarında eline aldığı kalemi ömrünün sonuna kadar kullanmaya devam etti. Birçok dergi ve gazetelerde günlük yazıları ve makaleleri yayınlandı. Ölmeden önce yazımını tamamladığı “Bir zamanlar Antalya” kitabı, ”Ay Tutuldu”, “Hamal” adlı iki piyesi ve Rubai tarzında yazılmış şiirleri vardır.

Dr. Burhanettin Onat, köycülük, Sosyal Yardım, Okuma-yazma eğitimi, Müzik ve Spor şubeleri açmıştır. Ayrıca her Cuma akşamı konferans, konser ve dil kursları düzenleyerek halkın sosyal ve kültürel seviyesini yükseltmeye çalışmıştır. Tıp Doktorluğu kadar sanat ve siyaset alanında üstün hizmetleri olan Dr. Burhanettin Onat 14 Aralık 1976 günü vefat etmiş, Antalya Uncalı kabristanlığına defnedilmiştir.

Türk Ocakları Antalya şubesi Başkanı Abdullah Uysal; “1923 yılında ocağımızın kurucu başkanı olan Dr. Burhanettin Onat’ı her yıl ölüm yıldönümünde kabri başında düzenlediğimiz törenle onu rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun” dedi.

Törene Kepez Belediye Bşk. Hakan TÜTÜNCÜ, Muratpaşa Belediye Bşk. Yrd. Hasan KAÇAR, Burhanettin Onat’ın torunu Dr. Mehmet Zaim, dernek yönetimi, üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.


PAYLAŞ