Bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana Kazakistan’a dönen oralmanların sayısı 1 milyonu geçti.

Kazakistan vatandaşlığını elde etmek isteyen etnik Kazaklar için işlemlerin basitleştirilmesiyle 2016 yılında 33 bin 754 kişi (16 bin aile) geri döndü. Bu rakam bir önceki yılla kıyasla 8 kat daha fazla olduğu gözlemlendi. Geçtiğimiz yıl vatandaşlık elde eden oralmanların yüzde 56’sı çalışma çağında olanlar, yüzde 39’u 18 yaşına gelmemiş çocuklar ve yüzde 4.7’si emekli olduğu kaydedildi.

2016 yılında oralmanlar en çok Özbekistan (yüzde 62), Çin (yüzde 14) ve Moğolistan’dan (yüzde 9) geldi.

Kazakistan Hükümeti, geri dönen vatandaşları 7 eyalette; Kostanay, Atırau, Akmola, Pavlodar, Kuzey Kazakistan (Petropavl), Doğu Kazakistan (Öskemen) ve Batı Kazakistan (Oral) Eyaletlerinde yerleştiriyor. Hükümet, ülkenin kuzey ve doğu eyaletlerinde; Kostanay, Pavlodar, Kuzey Kazakistan (Petropavl) ve Doğu Kazakistan (Öskemen) Eyaletlerinde çalışma çağında olan aktif nüfusun, özellikle Kazak nüfusunun artmasını hedefliyor. Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı, bu amaçla ülkenin nüfus yoğunluğu fazla olan güney eyaletlerinden ailelerin söz konusu bölgelerde üretim, eğitim, sağlık, kamu yönetimi, tarım ve inşaat alanlarında iş bulabilmeleri için 2017-2021 ulusal göç politikası konsepsiyonu geliştiriyor.

BM verilerine göre, Çin’de (yaklaşık 1 milyon 500 bin), Özbekistan’da (1 milyon), Rusya’nın Kazakistan sınırına yakın bölgelerinde (yaklaşık 700 bin) etnik Kazak ikamet ediyor.

Kazakistan Kz


PAYLAŞ