Aziz Türk Ocaklılar,

 

Türk milliyetçisi aydınlar, 72 yıl önce, büyük bir zulme maruz kaldı, mahkemelerde yargılandı, tabutluklarda işkence gördüler. Haksız suçlamalar ve tabutluklar, o ülkücü insanları, Nihal Atsız’ı, Zeki Velidi Togan’ı, Alparslan Türkeş’i, Fethi Tevetoğlu’nu, Reha Oğuz Türkkan’ı ve diğer büyüklerimizi inançlarından ve ülkülerinden vazgeçiremedi. Bu mücadeleyi bugün de saygıyla anıyoruz.

 

Türkiye bugün, âdeta Sırat Köprüsü’nden geçerken Türk milliyetçilerinin birlik ruhunu yeniden tesis etmeleri, Türk milletine ve insanlığa önderlik edecek bir hamleyi başlatmaları elzemdir. Dünyada ve çevremizde meydana gelen gelişmeler Türk milletine, Türk devletine ve Türk milliyetçilerine önemli bir görev yüklemektedir.

 

Bu görevin hakkıyla ifası için fert veya kurum olarak bütün Türk milliyetçilerinin yüksek bir feragat ve fedakârlıkla hareket etmek mecburiyetleri vardır. Gün, tefrika ve tezvirat değil, birlik ve dayanışma günüdür. Her bir milliyetçi kuruluş veya yapı, kendi yolunda en iyisini yapmakla mükelleftir.

 

 

Kuruluşundan bugüne kadar millî bir mektep hüviyetini taşıyan Türk Ocakları olarak Türklüğün, İslam âleminin ve insanlığın meselelerine ilmî, fikrî, edebî ve kültürel alanlarda çözümler getirmeye yönelik gayretlerimizi daha da yoğunlaştırarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bununla birlikte ülkemizi yönetenleri ve yönetmeye talip olanları da bu kutlu Ocak’ın hasbî ikazlarına duyarlı olmaya davet ediyoruz. Onları, Türk milletini ve medeniyet coğrafyamızı parçalamaya, Türk devletinin kurucu felsefesini tahrip etmeye matuf girişimler konusunda uyarmaya da devam edeceğiz.

 

Bu vesileyle 3 Mayıs Türkçüler Günü’nü kutluyor, dönemin mağdurları olan büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

Ne mutlu Türk’üm diyene!

 

Prof. Dr. Mehmet Öz

Türk Ocakları Genel Başkanı


PAYLAŞ