Resmi ziyaret, konuk Devlet Başkanı’nın, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından sabah saatlerinde, Aşkabat Kurtuluş Meydanı’nda resmi törenle karşılanmasıyla başladı.  Her iki liderin resmi delegasyonunu tanıştırmasının ardından iki lider, Ruhiyet Sarayı'na geçti. Ruhiyet sarayı’nda yapılan başbaşa görüşmeden sonra her iki liderin başkanlığında, müzakerelere başlandı. Yapılan görüşmelerden sonra bir dizi anlaşma imzalandı.  

Müzakerelerde, bölgede güvenliğin sağlanmasının ancak teröre karşı uzlaşmaz bir mücadele sonucu elde edilebileceği vurgulanarak, her iki devletin bu yönde ikili işbirliğini sürdürmeye ve uluslararası örgütlerle birlikte çalışmaya hazır olduğu belirtildi. Bu bağlamda, BM Küresel Terörle Mücadele Stratejisi’nin önemine dikkat çekildi.

Türkmenistan ve Afganistan’ın, uyuşturucu kaçakçılığı, sınır ötesi örgütlü suç ve diğer yasadışı faaliyetlerle karşı  yürüttükleri mücadeleye, hem iki taraflı hem de çok taraflı olarak devam edileceği ifade edilen görüşmelerde, Afganistan'ın,  enerji, ulaşım ve iletişim gibi kritik alanlardaki  büyük altyapı projelerine katılması yoluyla  bu ülkede sağlanacak siyasi istikrar, ekonomik ve sosyal iyileşmenin,  bölgesel ve küresel ekonomik ilişkiler sistemine başarılı entegrasyonu için ana şart olduğu belirtildi.

Bu çerçevede, Bir yıl önce, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğal gaz boru hattının Afgan kesiminin inşaatına başlandığı, aynı zamanda, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan yönünde elektrik hatları ve fiber optik haberleşmelerin yerleştirildiği ve  Serhetabat-Turgundi demiryolu açıldığı  vurgulandı.

Görüşmelerin ardından iki devlet arasında bir dizi anlaşma imzalandı. Bunun akabinde birer konuşma yapan  iki lider, Stratejik İşbirliği Antlaşması'nı imzaladılar.

Iki ülke arasında;

Gümrük işlemleri, hava trafiği ve Türkmen-Afgan sınırındaki uluslararası demiryolu geçişinde işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma anlaşması,

Türkmen elektriğinin Herat iline ihracatını arttırmanın yanı sıra, petrol ve gaz sektöründe işbirliğinin geliştirilmesini amaçlayan mutabakat zaptı,

Makhtumkuli Dil Edebiyat ve Ulusal El Yazmaları Enstitüsü, Türkmenistan Bilimler Akademisi ve Afganistan Ulusal Arşivi, Eğitim ve Bilim Kurumları arasında  Mutabakat ve İşbirliği Anlaşması ve değişik alanlarda anlaşmalar imzalandı.


PAYLAŞ