Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 20.02.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarının ve Merkez Yönetim Kurulu’nun ortak hazırladığı Türk Ocakları Akademisi’nde ikinci dönem Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün “Klasik Osmanlı Kültür ve Medeniyeti” dersiyle başladı.

 

Genel Başkan Öz, eski dünyanın üç kıtasına yayılmış olan tarihimizin zirvesini Osmanlı medeniyetinin oluşturduğunu söyledi. Öz, Türklerin sadece asker ve idareci bir millet olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu, Türk tarihini iyi analiz ettiğimizde Türk milletinin bu özelliklerinin daha baskın olmasının yanında birçok alanda başarılı bir millet olduğunu hatırlattı. Aksi takdirde fethedilen topraklarda uzun süreli bir hâkimiyetin mümkün olamayacağını belirten Genel Başkan Öz, Cengiz Han’dan örnek vererek bu tezini destekledi. Öz, Osmanlı’nın fethedilen topraklarda kalıcı olmasının sebebini aşamalı fetih politikasına ve hoşgörüsüne dayandırırken, devletin temelinin askeri fütuhattan ziyade gönül, kalem, iman, inşa ile yani cihad-ı ekber ile olduğunu vurguladı.

 

Osmanlı kültür ve medeniyetinin, kadim Orta Asya Türk geleneği, İslam dini ve fethedilen bölgelerin medeniyetinin harmanıyla oluştuğuna dikkat çeken Öz, Anadolu’daki Türk-İslam Medeniyeti’nin kökleşmesini Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Ahi Evran gibi önemli şahsiyetlerin etkisiyle on üçüncü yüzyıla dayandırdı. Öz, Osmanlı beyliğinin kısa sürede bir dünya devleti haline gelmesinin sebepleri arasında uç beyliği olması ve Anadolu Selçuklularının yıkılmak üzere olmasını sayarken, Halil İnalcık’ın “Gaza ve Cihat fikri Osmanlı’nın gelişmesinde dinamik bir etki olarak varlığını sürdürmüştür” sözünü de açıkladı. Osmanlı’nın bir Anadolu-Rumeli imparatorluğu olduğunu vurgulayan Öz, Rumeli’nin uç bölge ve Gaza Cihat ayağı olması sebebiyle daha öncelikli olduğuna değindi. Öz Osmanlı’nın bir hoşgörü medeniyeti olduğunu ve bu hoşgörünün Osmanlı’nın daha beylik döneminden İslam dininin temel esaslarını ilke edinen bir devlet olmasından kaynaklandığını belirtti. Günümüzde katı gelenekçi bir anlayışın doğru olmadığını açıklayan Öz, Türk milletinin devam ettirdiği ruhu kaybetmemesi ve kültüründen kopmaması gerektiğini ekledi. Öz, daha sonra Osmanlı’da bilim, sanat, mimari ve edebiyat alanlarında konuştu. Soru-cevap kısmının ardından ders sona erdi.  

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi