Yer: Türk Ocakları Galip Erdem Salonu

Tarih: 26.12.2015


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kollarının organizasyonu ve Merkez Yönetim Kurulu’nun desteğiyle hazırlanan Türk Ocakları Akademisi’nde bu hafta “Türklerin İslamiyet’e Girişi” konusu işlendi. Konuşmacı Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Altan Çetin’di.

 

Tarihin hayatımızdaki önemine değinerek konuşmasına başlayan Çetin, tarihi konuşmanın sadece geçmişten konuşmak olmadığını, tarihi konuşurken geleceğe bakmamız gerektiğini belirtti. Tarihi değerlendirirken tasvir, tahlil ve terkip yaparak ön profil çizmemiz gerektiğini söyledi.

 

İslam Türk Şahsiyetinin Gelişimine Büyük Katkı Sağlamıştır

 

Prof. Dr. Altan Çetin, eğer dünyaya bir misyonla geldiğimizi düşünüp buna inanıyorsak hayattaki duruşumuzun çok daha farklı olacağını söyledikten sonra, Türklerin İslamiyet’e girmesinin, Türk şahsiyetinin ve duruşunun gelişiminde çok büyük bir etkisi olduğunu ifade etti. Çetin, “Bu topraklar Selçuklu ve Osmanlı idaresinde yüzyıllar boyunca adaletin beşiği olmuşsa ecdadımızın kendi şahsiyetini ve sorumluluğunu iyi kavramasından kaynaklanmaktadır” dedi. Vatanın bizi fiziksel olarak besleyip büyüttüğü ve anne rolü üstlendiğini; tarihin de bizim milli varlığımızı, şahsiyetimizi oluşturduğunu bir bakıma babamız olduğuna değinen Çetin, sadece tarihi bilgi öğrenmekten ziyade bu bilgileri hayatımıza geçirmemizi, tarih bilgisinin şahsiyeti belirlemek, liyakat kazanmak ve mensubiyetimizi bilmek amacıyla öğrenilmesi gerektiğini söyledi. 

 

İslamla Yeni Bir Devlet Anlayışı Oluştu

 

Türklerin İslamlaşma sürecinin VII. yüzyılda başlayıp, İslamiyet’in kitleler halinde kabul edilmesiyle X. yüzyılda sonlandığından bahseden Çetin, Bağdat Beyt’ül Hikmesi’nin kurulmasıyla medreselerin yaygınlaştığına, ilmin Türkistan ve Endülüs olarak iki koldan yayıldığına değindi.

 

Prof. Dr. Altan Çetin Türklerin İslamiyet’e girmesiyle yeni bir devlet anlayışının ve nizamın ortaya çıktığını açıkladı.

 

Türk devlet geleneğinin yüzyıllar boyu paralel ilerlediğini belirten Çetin, dönemler, kişiler ve kimlikler farklı olsa da eylemlerin ve dünya görüşlerinin müşterek olduğunu söyleyerek konuşmasını tamamladı.    

 

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ