Yer: İstanbul Türk Ocağı

Tarih: 17.04.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projelerini Destekleme Programı kapsamında düzenlenen “Asırlık Soykırım Yalanı” projesinin ikinci toplantısı İstanbul’da gerçekleşti. İstanbul, Kadıköy, Lüleburgaz, Çanakkale, Ümraniye, Uzunköprü, Kocaeli, Beykoz, Büyükçekmece, Zonguldak şubelerinin gençlik kollarının katıldığı toplantıda sabah yapılan kahvaltının ardından Dr. Dilek Akgümüş ile Arş. Gör. Ayşe Büşra Togay Ermeni meselesi üzerine birer konuşma gerçekleştirdi. Programda ayrıca İstanbul Türk Ocağı Başkanı Dr. Cezmi Bayram da bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“Sistematik Bir Propanganda Yürütülüyor”

 

Arş. Gör. Togay konunun açıklanması hususunda belgelerin oldukça önemli olduğunu vurgulayarak konuşmasına başladı. Meseleye dair sistematik bir propaganda yürütüldüğünü söyleyen Togay,1920’li yıllarda dünyanın böyle bir gündeminin olmadığını, gündeme getirilmesinde terör örgütlerinin rolünün büyük olduğunu ifade etti.

 

“Ermeniler Holocoust’u Örnek Aldılar”

 

Yahudilerin uğradıkları soykırımı iyi değerlendirdiklerini, bunun üzerinden maddi manevi destek sağladıklarını, soykırım travması üzerinden de bir devlet inşa ettiklerini ifade eden Togay, Ermenilerin de bu süreci örnek alarak 1960’lı yıllarda anıtlar inşa etmeye başladıklarını, ASALA ile çalışmalarını devam ettirdiklerini ardından parlamentoda soykırımı kabul ettiklerini hatırlattı.

 

“Özür Dilense Ne Olur Tarzındaki Yaklaşımlar Doğru Değil”

 

“Özür dilense ne olur” tarzındaki tükenmiş yaklaşımların doğru olmadığını ifade eden Togay,bu söylemin sonuçlarının düşünülmediğini ,şayet özür dilenirse maddi tazminat hatta toprak talebinin dahi olabileceğini söyledi.

 

“Mesele Soykırım Tanımına Uymuyor”

 

Tehcire giden süreçten bahseden Togay, Ermenilerin bu süreçte birçok isyan hareketi içerisinde bulunduğunu, Osmanlı’nın en güçsüz zamanlarında düşman devletler ile ittifak halinde bulunmak suretiyle binlerce Türk’ü katlettiklerini çeşitli belgeler ile açıkladı. Ermeni meselesi sürecinde yaşanan olayların soykırım tanımına uymadığını söyleyen Togay, naklin silahlı gruplara yönelik olduğunu, göçen Ermenilere maddi destek sağlandığını, kamplara hastaneler kurulduğunu, Amerikalıların Ermenilere yardım taleplerine de olumlu yanıt verildiğini yine belgelerle ifade etti. Hal böyleyken meseleye soykırım tanımlaması yapılamayacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.

 

Togay’ın ardından sözü alan Dr. Dilek Akgümüş konuşmasına  bu meselenin aslında gençlerin meselesi olduğunu söyleyerek başladı. Manipülasyonlara, provokasyonlara gelinmemesi adına bilgi sahibi olmamız gerektiğini söyledi.

 

“Her Türk Milliyetçisi Bu Meseleden Sorumlu”

 

Diaspora talepleri ile Ermeni taleplerinin ayrı olduğunu söyleyen Akgümüş Ermenilerin mağduriyetlerinin giderilmesi isteklerine karşın diaspora taleplerinin çok daha ağır olduğunu ifade etti. Akgümüş, maksadı Türkiye’nin prestijini yok etmek suretiyle katil psikolojisine girmiş Türk gençleri üretmek olan taleplerin, heyecanını yitirmiş Ermeni kimliğinin yeniden canlandırılması konusunda da kullanışlı olacağını söyleyerek konuşmasını sürdürdü.

 

24 Nisan’ın sözde soykırım günü gibi gösterildiğini ama aslında o tarihte sözde aydın örgüt üyelerinin tutuklandığını söyleyen Akgümüş tutuklanmalar neticesinde hiçbir ölümün olmadığını, o dönemde İstanbul içerisinde 77 binlerle ifade edilen Ermeni nüfus içerisinden yalnızca 200 küsür kişinin tutuklanmasının topyekun Ermenilere karşı bir hareketin olmadığını göstereceğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

                                         

Gençlik Kolları Proje Hakkında İstişare Etti

 

Dr. Dilek Akgümüş ve Arş. Gör. Ayşe Büşra Togay’ın konuşmalarının ardından Gençlik Kolları mensupları öğle yemeğine geçtiler.

 

Yemeğin ardından Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Koordinatör Yardımcısı Fatih Mehmet Kaya, proje sürecini ve Gençlik kolları faaliyetlerini anlattı. Ardından Çanakkale Şubesinden Mehmet Ali Öner, Lüleburgaz Şubesinden Selçuk Ünal, Genel Merkezden Süheyp Katmış, Kadıköy Şubesinden Büşra Aktaş, Uzunköprü Şubesinden Kıvanç Selçioğlu, Zonguldak Şubesinden Nejdet Ünal, İstanbul Şubesinden Nuhcan Özbek, Genel Merkezden İstemi Kağan Gürdün, Genel Merkezden Anıl Emre Kaya söz hakkı alıp fikirlerini beyan ettiler. Proje kapsamında yapılacak faaliyetlere değinen Türk Ocaklı gençler bir arada olmanın da  mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek birilk, beraberlik ve kardeşlik mesajları verdiler. Genel Merkez Gençlik Kolları adına son konuşmayı gerçekleştiren Fatih Mehmet Kaya projeye katılım gösteren her şubeye ayrı ayrı teşekkür ederek, birlik yolunda önemli adımlar atıldığını kaydetti. Akşam saatlerine kadar süren toplantının ardından hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Haber: Aybike Hilal BAYRAKTAR


PAYLAŞ

Resim Galerisi