Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 19.03.2016


Türk Ocakları Genel Merkez Gençlik Kolları tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destekleme Programı kapsamında düzenlenen “Asırlık Soykırım Yalanı” projesinin ilk toplantısı gerçekleştirildi. Isparta, Niğde, Burdur, Çorum, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Çankırı, Yozgat, Kastamonu, Alanya, Gaziantep, Antalya, Kahramanmaraş ve Kırşehir şubelerinin gençlik kollarının katıldığı toplantıda sabah yapılan kahvaltının ardından Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz Ermeni Meselesi hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“TÜRKLER ERMENİ MİLLİ KİMLİĞİNİN GELİŞİMİNE TARİHTE KATKI SAĞLADI”

 

Şahingöz, Ermeni meselesinin Türk milletinin imtihan edildiği noktalardan biri olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Ermenilerin tarihteki rollerine değinen Şahingöz, Ermenilerin klasik Hıristiyan mezhepleri tarafından kabul görmeyen Gregoryen mezhebini benimsedikleri için ezilmiş bir topluluk olduğunu dile getirdi. Türklerin Ermenileri Bizans’tan kurtardığı dönemde Ermenilerle Türklerin arasında bir sıkıntı çıkmadığını aktaran Şahingöz, bunun sebebini Türklerin o dönemde güçlü bir devlete sahip olmalarıyla açıkladı. Şahingöz, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra Ermeni patrikliğini tanıması ve kurumsallaştırmasının Ermenilerin uzun dönemde milli bir kimliğe sahip olmalarını sağladığını ekledi.

 

“TEHCİR ERMENİLERİN TAMAMINI KAPSAMIYORDU”

 

Ermeni meselesinin ortaya çıkışını Osmanlı Devleti’nin gücünü yitirmesiyle 1800’lü yıllara dayandıran Şahingöz, Osmanlı Devleti’nin o dönemde pek çok isyanla karşılaştığını söyledi. Şahingöz, batılı devletlerin o dönemde Ermeniler üzerinden çeşitli politikalar yaptıklarını ve Ermenilerin Protestan ve Katolikliğe geçişini sağladıklarını aktardı. Ermenilerin devlet iddiasında bulunabilmesi için bulundukları bölgede etnik çoğunluğu sağlamaları gerektiğini belirten Şahingöz, buna bağlı olarak Taşnak-Hınçak gibi örgütlerin ortaya çıktığını, daha sonra da bulundukları bölgelerin hiçbirinde  %30’u geçemedikleri için etnik temizliğe giriştiklerini ifade etti.  Şahingöz,  Ermenilerin 15 Nisan 1915’te Van’ı işgal etmelerinin ardından büyük katliamlar yaptığını ve Van’da bir Ermeni Devleti kurulduğunu ilan ettiklerini aktardı. Çanakkale Savaşı’nın da başlamasıyla cephe gerisinin güvenliğini sağlamak adına tehcirin yapıldığını söyleyen Şahingöz, tehcire uğrayanların sadece Gregoryen mezhebine mensup Ermeniler olduğuna dikkat çektikten sonra bunun Ermenilere karşı topyekûn bir hareket olmadığının kanıtı olduğunu vurguladı.

 

“ERMENİ MESELESİNİ DİASPORA SICAK TUTUYOR”

 

Yıllarca her 24 Nisan’da Ermeni meselesinin ortaya atıldığına dikkat çeken Şahingöz, tehcirde sistematik bir katliam söz konusu olmadığı halde tüm dünyaya böyle lanse edildiğini ve Türk devleti delillerin araştırılması konusunda başvurularda bulunduğu halde buna yanaşılmadığını ifade etti. Şahingöz, “ ‘Türk tehlikesini nasıl durdururuz?’ sorusunun cevabı batılı ülkeler tarafından ASALA ve PKK terör örgütüyle birlikte verilmek istenmektedir” dedi.  Ermeni meselesinin, yok olmaya yüz tutan Ermeni diasporası tarafından kimlik muhafazası için bilerek sıcak tutulduğunu ifade eden Şahingöz, Ermeni kimliğini Türk düşmanlığı üzerine inşa edildiğini söyleyerek konuşmasını bitirdi. 

 

GENÇLİK KOLLARI PROJE HAKKINDA İSTİŞARE ETTİ

 

Prof. Dr. Mehmet Şahingöz’ün konuşmasının ardından Gençlik Kolları mensupları öğle yemeğine geçtiler. Yemeğin ardından Türk Ocakları Gençlik Kolları Genel Koordinatör Yardımcısı Fatih Mehmet Kaya projenin sürecini ve Gençlik Kolları’nın faaliyetlerini anlattı. Kaya, projeye desteklerinden dolayı Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu’na ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkür etti. Toplantıya katılan gençlik kolları şubelerinin başkanları da söz hakkı aldıktan sonra şubelerle bilgi alışverişinde bulunuldu. Toplantıda “Asırlık Soykırım Yalanı” projesi kapsamında yapılacak faaliyetler değerlendirildi. Akşam saatlerine kadar süren toplantının ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

Haber: Hilal Süyümbike MARAŞ


PAYLAŞ

Resim Galerisi