Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün, Expo 2025'e ev sahipliği için aday olmasının ardından bugün, 14 Aralık'ta, akredite diplomatlar için Haydar Aliyev Kültür Merkezi'nde bir sunum gerçekleştirildi.

Sunum töreninde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyev, Haydar Aliyev Vakfı İcra Direktörü Anar Alakbarov, Uluslararası Sergiler Bürosu Azerbaycan delegasyonundan Elçin Amirbayov ve Expo 2015 Bakü Sekreterliği yöneticisi Paul Foster çeşitli konuşmalar gerçekleştirdi.

Etkinlikte katılımcılar, Bakü'nün Expo 2025 adaylığı ve adaylık sürecinde gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili olarak bilgilendirildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mihriban Aliyeva'nın da katıldığı resepsiyonda konuşan Alakbarov, Azerbaycan hükümetinin projeye yoğun destek verdiğini kaydederek, World EXPO'nun ilk defa Azerbaycan'da düzenlenmesi için gereken çabayı göstereceklerini aktardı.

Alakbarov, Azerbaycan'ın uluslararası etkinlik konusunda pek çok başarı ve tecrübeye sahip olduğunu ifade ederek, bu kapsamda, 2010 yılında gerçekleştirilen Dünya Dini Liderler Zirvesi, Bakü Uluslararası İnsani Yardım Forumu, UNESCO Kültürlerarası Diyalog Forumu ve İslam İşbirliği Teşkilatı organizasyonlarını örnek gösterdi. Sunumda ayrıca, Azerbaycan'ın hem ekonomik hem de siyasi açıdan politik arenada oldukça istikrarlı ve güvenilir bir ortak haline geldiği vurgulanırken, Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) tam üyesi ve 2000 yılından beri de EXPO katılımcısı olduğu hatırlatıldı.

İtalya'nın Milano şehrinde düzenlenen World Expo 2015'te "Azerbaycan: Bir Biyoçeşitlilik Hazinesi"başlığıyla hazırlanan ulusal proje, diğer 54 ülkenin pavyonları arasında, Milan Expo Organizasyon Komitesi tarafından en iyi değerlendirme alanlardan biri olmuş, ulusal pavyonlar arasında "dizayn ve materyal"ödülüne layık görülmüştü.

ünya Sergileri, merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Sergiler Bürosu (Bureau International des Expositions-BIE) tarafından düzenleniyor. BIE, her 5 yılda bir, evrensel bir temayla Dünya Sergisi (World Expo), iki Dünya Sergisinin arasında ise özel bir temayla Uluslararası Özellikli Sergi (International Specialized Expo) gerçekleştiriyor. Bu yıl Uluslararası Özellikli Sergi şeklinde gerçekleştirilen EXPO 2017'ye, Kazakistan'ın başkenti Astana ev sahipliği yapmıştı. Günümüzde Expo, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları'ndan sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyon durumunda bulunuyor.

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ