Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı ile İnsan Umutları Enstitüsü’nün müşterek düzenlediği Prof. Dr. Orhan Kavuncu başkanlığındaki 6-12 yaş arası I. Uluslararası “Lux Altais” (Aydın Altay) Matematik Turnuvası 1-4 Temmuz 2017 tarihlerinde Antalya Belek’te gerçekleştirildi.

Turnuvaya Rusya, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Türkmenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’dan gelen 120’den fazla öğrenci katıldı.

Kazakistan’ın Astana, Almatı ve Çimkent şehirlerinde yapılan eleme turlarına katılan 2.300’den fazla öğrenci arasında Türkiye’deki finale katılma şansı yakalayan yarışmacılar, 1-3 Temmuz 2017 tarihlerinde Antalya/Belek’te gerçekleşen turnuvanın iki aşamalı final bölümünde derece almak için mücadele ettiler.

Yarışma sonrası 4 Temmuz 2017 tarihinde yapılan ödül töreninde I. Uluslararası “Aydın Altay” Matematik Turnuvası’nda derece alan öğrencilerden üçüncülere bronz, ikincilere gümüş ve birincilere altın madalya verildi. Böylece 9 öğrenci Birincilik diploması ve altın madalya, 12 öğrenci İkincilik diploması ve gümüş madalya, 21 öğrenci ise üçüncülük diploması ve bronz madalya aldı. Ayrıca üçüncülüğe çok yakın derecede yüksek performans gösteren yarışmacı öğrencilere protokol üyeleri tarafından başarı ve takdir belgesi, finalde boy gösteren tüm öğrencilere ise katılım belgesi verildi.

Ödül töreninde konuşma yapan “İnsan Umutları Enstitüsü” Başkan Yardımcısı I. Uluslararası “Aydın Altay” Matematik Turnuvası Başkan Yardımcısı Ardak Malaeva; “Çocuklarımız bilimiyle, kalemiyle ve aklıyla mücadele ettiler. Turnuva finaline katılan bütün öğrencilerimizi ve dereceye giren çocuklarımızı yürekten kutluyorum, insandaki kabiliyeti daha çocukken zamanında keşfetmek ve gerekli desteği de zamanında verebilmek oldukça önemlidir, bizim asıl hedefimiz de yavrularımız arasındaki yetenekli çocukları zamanında keşfetmek ve gerekli desteği kabiliyet kaybolmadan daha çocukluktan itibaren gösterebilmektir” dedi.

Ödül törenine katılan Türk Ocakları Antalya şubesi Başkanı Abdullah UYSAL da yaptığı konuşmada: “Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atan en köklü sivil toplum kuruluşu olan Türk Ocakları’nın Antalya şubesi olarak turnuvanın bundan sonraki programlarına ev sahipliği yapmaya ve her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Ödül töreni ve kapanış programında söz alan I. Uluslararası “Aydın Altay” Matematik Turnuvası Başkanı Prof. Dr. Orhan KAVUNCU: “Dereceye giren bütün yavrularımızı yürekten kutluyorum, başarılarının devamını diliyorum. Ayrıca bu yarışmaya katılan bütün çocuklarımızın gözlerinden öpüyorum, onların hepsi bizim gönlümüzde birincidirler” dedi ve ilim yolundaki hayatından örnekler vererek değerli fikirlerini ve bilgilerini paylaştıktan sonra anne babalara hitaben:

“Değerli Anne Babalar

Böyle güzel ve yetenekli çocuklar yetiştirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.

Kıymetli Anne Babalar

Bilimli, güzel ve yetenekli insan olmayı hep çocuklarımızdan beklemeyip evvela biz güzel insan olmaya çalışarak onlara örnek olmaya gayret edersek, çocuklarımız bizlerden örnek alarak büyürler. Yani sadece biz çocuklarımızla gururlanarak değil aynı zamanda çocuklarımızın da bizlerle gurur duyarak büyümeleri lazım. Bizler Hoca Ahmet Yesevi, Mustafa Çokay, Turar Rıskulov, Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Ali Şir Nevai, Magcan Cumabay, Cengiz Aytmatov gibi birçok değerli ecdatlarımızla gururlanarak büyüdük, yarın çocuklarımız büyüyünce aynı kimselerle mi gurur duyacaklar, onlar niçin bizimle gurur duymasınlar? İşte bunların hepsini düşünerek geleceğimizi planlasak ve bu doğrultuda gayret etsek, yavrularımızın geleceği de güzel olur ve zamanı gelir bizlerle de iftihar ederler diye düşünüyorum. Ben hepinize Aydın Altay gibi parlak gelecek ve hayırlı ilimler temenni ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Birinci Uluslararası “Aydın Altay” Matematik Turnuvası Kazakistan’dan gelen öğrencilerin dans ve konserleriyle sona erdi.


PAYLAŞ