Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, yarımadanın Kırım Tatarlarından temizleme tedbirlerinin gerçekleştirildiğini, Kırım’daki kukla yönetimin 1944 yılında Kırım Tatarlarını yarımadadan sürgün eden Sovyet yönetimine benzer şekilde davrandığını kaydetti.
 
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bugün, 16 Mayıs tarihinde Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Refat Çubarov, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bugün, 18 Kırım Tatarı tutuklu bulunuyor. Yakın günlerde bu listeye yeni isimler eklenecek. 14 Kırım Tatarı terör eylemleri organize etmek ve hazırlamakla suçlanıyor” dedi.
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre, Refat Çubarov, işgalci yönetimin, Rusya yönetiminin Kırım Tatarlarına değil uydurulan Müslüman teröristler ile mücadele ettiğini gösteren bir görüntü oluşturarak Avrupalıları aldatmaya çalıştığını belirtti.
 
Çubarov, “Bugünkü baskıların amacı, Stalin dönemindeki amaçlar ile aynı olup yarımadayı Kırım Tatarlarından boşaltmaktır, ama bu kez bunun için başka, hibrid bir metot kullanılıyor. Onlar bu baskılar aracılığıyla Kırım Tatarlarını vatan topraklarını terk etmek zorunda bırakmak istiyor” diye kaydetti.
 
Sovyet hükümeti, 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150.000’i maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
2015 yılında Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar Sürgününü Soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anma günü olarak ilan etti.
 
18 Mayıs tarihinde Kiev’de ve Ukrayna’nın farklı şehirlerinde Kırım Tatar sürgününün 72. yıldönümü vesilesiyle anma mitingleri, eylemleri, flashmob etkinlikleri düzenlenmesi, liselerde bu konunun anlatılması, sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerinin etkinlik düzenlemesi planlanıyor.

Türk Yurdu Haber


PAYLAŞ