13/26 Aralık 1917'de Numan Çelebi Cihan önderliğinde Kırım Halk Cumhuriyeti'nin kuruluş günü anısına, 13 Aralık günü 2006'dan itibaren eski RMTTDB milletvekili Aledin Amet'in çalışmaların sonucu Romanya'daki Tatarların Günü resmi kanun olarak kabul edildiğinden beridir bahse konu kutlama kaydedilmekte.

Etkinlik 'Ant Etkenmen' milli marşının okunması ile başladı. RMTTDB Bükreş şubesinin başkanı Mefküre Gafar, Bükreş İmamı Aziz Osman, Romanya'daki Tatarların Karadeniz gazetesinin kurucusu Cenan Bolat, eski dernek başkanları; Prof. Şükri Baubek, Şefkati Abduraim, Kıyaseddin Utew; şube üyelerinden yazar Newzat Yusuf ve Eden Kurtasan 13 Aralık'ın anlamı ve önemi hakkında konuşma yaptılar.

Misafirler; Türkiye Büyükelçiliği kültür ataşesi Sevil Özgür, Yunus Emre Kültür Merkezi müdürü Tuna Balkan,  Diyanet Vakfı Dini Ataşesi Osman Kılıç, Türk İş Adamları Derneği'nden Erkan Demirhan faaliyete katılıp Tatar soydaş ve kardeşlerin mutluluğunu paylaştılar ve her zamanki gibi Tatar halkına destek oldular.

Gençlik kolları kısa bir program hazırlayarak milli marşın yanı sıra gayri-resmi milli marş sayılan Ey Güzel Kırım'ı icra ettiler ve şiir okudular. Koroya Floransa'da konservatuar eğitimi gören Kırım Tatar soprano Elmas Mehmet de eşlik etti. Spontane bir şekilde program haricinde kendisi de şair olan Kıyaseddın Utew de şiir okuyarak gençlere katıldı ve herkese duygu dolu anlar yaşattı.

Bükreş'teki Tatarlar etkinliğe akın ederek dernek binasına zor sığdığı belirtilirken, faaliyet sonunda hanımlar kolu herkese geleneksel yemekler hazırlayarak ikram etti.

TürkYurduHaber


PAYLAŞ