Doğu Türkistan’ın Hoten İli’ne bağlı Karakaş İlçesi,Zava kenti’ne bağlı Akösteng(Beyaz Kanal) köyünde köylüleri tehdit ve tedirgin eden sürekli kendilerine baskı yapan Çin işgal askerlerine karşı bombalı saldırı gerçekleştirildiği, saldırıyı yapan iki Fedai’nin İşgal güçlerince vurularak şehit edildikleri ,diğer 4 Uygur Fedai’nin ise,olay mahallinden süratle uzaklaşarak izlerini kaybettirdikleri bildiriliyor.

Çin’in resmi Yeni Çin(Xinhua) Haber Ajansında bu olayla ilgili yer alan bilgilere göre 27 Mayıs Çarşamba günü Zava kenti’ne bağlı Akösteng köyündeki bombalı saldırıyı gerçekleştiren guruptan Çin işgal güçlerince şehit edilen 2 Feadi’nin adlarının Abdurrahim Abdulhalil ve Nebi Abdullah olduğu açıklandı.

İzlerini kaybettiren 4 Fedaiyi arama operasyonlarının sürdüğü ve İşgal güçlerinin şimdiye kadar bu Fedaileri yakalamayı başaramadıkları belirtildi.
Olaylardan sonra Akösteng köyü ile civar yerleşim yerlerinde Sıkıyönetim ilan edildiği ve Sokağa çıkma yasağı uygulandığı bildirildi. Bölge’ye çok miktarda Çin İşgal askerlerinin takviye olarak sevk edildiği 16-60 yaş arasındaki bütün Uygurların tutuklanarak sorguya alındığı gelen haberler arasında.
Öte yandan İsveç merkezli Doğu Türkistan Enformasyon Merkezi Uygurca internet sitesinde bu olayla ilgili yer alan bir haberde bombalı saldırı sonucu çıkan çatışmalarda Fedailerden, İşgal asker ve polisleri ile Çin’in yerli işbirlikçilerinden olmak üzere 30-40 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı haberine yer verildi.

TürkYurduHaber


PAYLAŞ