Doğu Türkistan’da şu ana kadar edinilen bilgilere göre en az 100 Uygur Türkü oruç tuttukları gerekçesiyle çeşitli cezalara çarptırıldı.

Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) haberine göre Ramazan ayının başından beri Çin hükümeti sürekli olarak Uygur toplumunu denetleyerek oruç tutulmasını engellemeye çalışıyor. Uygur Türklerinden Dilşat Raşit’in aktardığına göre “sadece Kaşgar ve Hoten’de 100’ü aşkın Uygur oruç tuttuklarından dolayı cezaya tabi oldu”.

Yine Dilşat Raşit’in aktardığı bilgilere göre cezalar para cezası veya zorunlu ateist propaganda kursları olarak uygulanıyor. Para cezalarının 500 Yuan olduğu belirtilirken bu miktarın bölgenin en yoksul kesimleri olan bahsi geçen bölgelerdeki insanlara büyük bir yük olduğu biliniyor.

Ceza alan insanların köylüler ve kamu görevlileri olduğu belirtiliyor. Çinli yetkililer gün ortasında kurumlarda yemeğe çıkmayanları belirliyorlar. Ayrıca kırsal kesimde tarlalara yiyecek ve içeceklerle girilip insanların denetlendiği de ifade ediliyor.

Çin hükümeti terörle mücadele bahanesiyle yıllardır Uygur toplumunun sosyal hayatında derin travmalara yol açıyor. İnsan hakkı ihlallerinin rutin hale geldiği bölgede gözlemcilerin endişesi artarak devam ediyor.

 

QHA


PAYLAŞ