Bugünlerde, 1-2 Ağustos tarihlerinde Ankara’da yapılacak Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne hazırlık çalışmaları başladı.

Dünya Kırım Tatar Kongresi’ni hazırlama ve düzenlemeden sorumlu organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’ni Kırım Tatarlarının tek temsil organı olarak kabul eden ve faaliyetlerinde onların kararlarını esas alan tüm Kırım Tatar sivil toplum, siyasi kuruluşlar ve hareketler, vakıflar, milli medya kuruluşların davet edildiği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşları dışında Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri, Denetim Komisyonu üyeleri, Bölge Kırım Tatar Meclisleri Başkanları veya Yardımcılarının davet edilmesi planlanıyor. Kırım Tatar halkının yaşamında dinin önemli bir yer aldığı dikkate alınarak Kırım Müftülüğü temsilcilerinin de Kongre’ye davet edilmesi planlanıyor.

Ayrıca Ukrayna, Türkiye ve diğer ülkelerin yöneticilerine Dünya Kırım Tatar Kongresi’ne katılma davetiyeleri gönderildi.

Dünya Kırım Tatar Kongresine katılma kararını kabul eden her bir teşkilat, organizasyon komitesine 10 Temmuz tarihinde kadar elektronik başvuru yapması ve gerekli evrakları göndermesi gerekiyor. Bununla birlikte Kongre’ye bir teşkilattan en fazla 2 delege katılabilir.

Bunun dışında teşkilat kendi heyetine, Kongre’ye misafir olarak katılabilecek iki kişiyi ekleyebilir.

İlk Dünya Kırım Tatar Kongresi, 2009 yılının Mayıs ayında Akmescit’te yapılmıştı. Kongreye katılan yaklaşık 800 delege 12 ülkeden 160’tan fazla Kırım Tatar sivil toplum ve siyasi teşkilatını temsil etmişti.

 

QHA


PAYLAŞ