Büyük Türk Milleti, Aziz Türk Ocaklılar,

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da mübarek Ramazan ayını İslâm beldelerinin bir bölümünde terör ve savaş içerisinde idrak ettik ve bayrama ulaştık. Allah tutulan oruçları, yapılan duaları kabul etsin, Ramazan bayramı ülkemize, bütün Türk-İslam âlemine ve insanlığa huzurun ve barışın gelmesi için ümitlerimizin yeşermesine vesile olsun.

Değerli gönüldaşlarım,

Yüz yıl önce coğrafyamızı tanzim edenlerin çeyrek asrı aşan bir süredir sürdürdükleri böl-parçala siyaseti karşısında üzerimize düşeni yapamıyoruz. İslam âleminin büyük kısmında, özellikle de BOP içindeki ülkelerin çoğunda maalesef arkaik ve çağdışı yönetimler var ve bunlar iktidarlarını, çıkarlarını küresel egemenlerin emelleriyle birleştirmiş durumdadır.

Şunu belirteyim ki, büyük güçlerin, küresel egemenlerin makro planlarını hesaba katmamak da yanlış, bizlerin sorumluluğumuzu ıskalayıp her şeyi dış güçlere yıkmak da… Bize düşen, kendi aklımızla, kendi gücümüzü iyi hesaplayarak siyaset geliştirmektir.

Yaklaşık bir yıl önce yaşadığımız darbe girişimi ise Türk devletine ve milletine büyük hasar verdi ve hala da bunun artçılarıyla uğraşıyoruz. Demokratik hukuk devletinin adalet, ehliyet, liyakat, insan hak ve özgürlükleri temelinde ve Cumhuriyetimizin kurucu ilkeleri doğrultusunda yeniden inşası için sağlıklı adımlar atıldığını söyleyebilecek durumda değiliz. Önümüzdeki yıllarda bizi içte ve dışta bekleyen tehlikelere karşı millî birliğimizi güçlendirecek adımlar atmalıyız.

Aziz Ocaklılar,

Türk Ocakları olarak milletimizin geleceği, devletimizin bekası için gençlerimizin donanımlı bir şekilde yetişmesi istikametindeki çalışmalarımızı daha da genişletmek ve derinleştirmek durumundayız. Siyasi ve ideolojik çekişme ve kamplaşmalar yüzünden gençlerin bir kısmı tarihi gerçeklikten kopuk bir ecdat söylemine savrulurken bir başka kesim de tarihimizin belirli dönemlerini birbirine karşıtmış gibi algılıyor. Değerlerimizi ve büyüklerimizi birbiriyle çatıştırmayacağız, tarihimiz iyi yanlarıyla ilham, olumsuzluklarıyla ibret kaynağıdır. Biz maziden ibret ve ilham alarak geleceğe yürüyeceğiz. Müslümanlıkla yoğrulmuş bu vatanı Müslüman Türk milleti olarak torunlarımıza daha güçlü bir şekilde devretmek boynumuzun borcudur.

Aziz Ocaklılar,

Suriye ve Irak başta olmak üzere Türk yurtlarında yaşanan acılar dolayısıyla vatanlarından olan veya vatanlarında sıkıntı içinde ayakta durmaya çalışan kardeşlerimiz için dört yıldır sürdürdüğümüz kampanyaya bu yıl da hayırsever, vatansever vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi. Gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gönderilen fitre, zekat ve bağışlar Ankara’nın muhtelif semtlerinde, yurdun çeşitli illerinde, Suriye’de kardeşlerimize iletildi. Allah yardım eden herkesten razı olsun.

Sözlerime son verirken bütün Türk İslam âleminin Ramazan bayramını tebrik eder, Türk milletinin ve İslam aleminin dirliği ve esenliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah’dan dilerim.

Prof. Dr. Mehmet ÖZ

Türk Ocakları Genel Başkanı

 

 


PAYLAŞ