Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz ve beraberindeki Genel Merkez yöneticilerimiz milliyetçi-ülkücü hareketin önemli isimlerinden Şevket Barutcu'nun cenazesine katılmak üzere Hacı Bayram-ı Veli Camii'ndeydi.
 
Cenazeye Barutcu'nun ailesi milliyetçi-ülkücü camianın önede gelen pek çok ismi ve milliyetçiler yoğun katılım gösterdi.
 

Şevket Barutcu (1932-2015)

 

16 Eylül 1962 tarihinde İstanbul’da H. N. Atsız tarafından kurulan Türkçüler Derneği’nin Çankırı Şubesini kurdu ve 1965 yılına kadar bu derneğin başkanlık görevini yürüttü. 12 Mart 1971 muhtırası sırasında kapatılan Genç Ülkücüler Teşkilatı’nın devamı olarak 15 Şubat 1972 de kurulan Türk Ülkücüler Teşkilatı’nın ( TÜT) Kurucu Genel Başkanı oldu. 8 Nisan 1973 tarihinde yapılan kurultayla Ülkücüler Teşkilatı Derneği olarak adı geçen teşkilatın da kapatılıncaya kadar Genel Başkanlığını yaptı. Şevket Barutcu, 1975-78 yılları arasında MHP Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş’in Özel Kalem Müdürlüğü görevini ifa etti. Şevket Barutcu, Prof.Dr.Sema Özönder Barutcu'nun babası, merhum MHP milletvekili ve bilim adamı Prof.Dr.Cihat Özönder'in kayınpederidir.

 
 
 

PAYLAŞ