Türk Ocakları Genel Merkez Kurulları 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehme Öz ve Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu öncülüğünde Cebeci Askeri Şehitliğini ziyaret etti. Ziyarete Türk Ocakları merkez yönetim kurulu, denetim kurulu, hanımlar kurulu, hars heyeti, danışma kurulu, akademik çalışma grubu, sanat-edebiyat kurulu ve gençlik kollarını temsilen üyeler katıldı.

 

Ziyarette Vakıf Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu tarafından şehitlerimizin ruhlarına Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

 

Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz kısa bir konuşma yaptı. Genel Başkan Öz, konuşmasında bu toprakların vatanlaştırılmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Sultan Alparslan'ın, akıncıların, şehitlerimizin ve gazilerimizin çok büyük emekleri olduğunu söyledi.

 

Genel Başkan Öz, bu vatanı koruyan Türk milletinin çok büyük bedeller ödediğini ve hâlen ödemeye devam ettiğini söyledi. Birinci Cihan Harbi’nde Türk milletini Orta Asya'ya sürmek için bir taarruza geçildiğini ve akabinde de “Milli Mücadelenin 93. yıl dönümünü kutladığımız büyük zaferi de kazanarak bu toprakların ebediyen Türk Yurdu olarak kalacağını dünyaya ispat etmiştir” diyen Öz, bugün yine, yüz yıl sonar, Ortadoğu'yu yeniden dizayn etmeye çalışan büyük güçler olduğunu söyledi. Türk-İslam dünyasının paramparça bir hâl aldığını ve Türkiye'de burada çok önemli bir görev üstlenerek birleştirici bir rol oynaması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Öz, içerden ve dışardan gelebilecek tehditlerin farkında ve şuurunda olmamız gerektiğini ve Türk Ocakları’nın da her zaman bu tehlikelere işaret ettiğini belirtti.

 

Öz, bugün içerde yeniden fitnenin çıktığını, “çözüm” adı altında iki buçuk yıldır milletin bir nevi mecbur tutulmaya çalışıldığını ama PKK'nın bu süreci çok iyi kullanarak şehrin üzerinde her tarafımıza cephanelikler kurmuş olduğunu söyledi. Devletimizin yöneticilerinin de PKK'ya karşı tavizsiz mücadeleyi sürdürmesi gerektiğini söyledi. Genel Başkan Öz konuşmasını şehitlerimize rahmet dileyerek bitirdi.

 

Ziyarete katılan Ocaklıların şehit kabirlerini ziyaret etmesinin ardından program sona erdi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi