Türk Ocakları Genel Merkezi geleneksel bayramlaşma programı bu bayramda da gerçekleşti. Programa Genel Başkanımız Prof. Dr. Mehmet Öz ve Ocaklılar katıldı.

 

Programda konuşma yapan Genel Başkan Öz, bütün Ocaklıların bayramını tebrik ettikten sonra gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

Suriye ve Irak’ta çok ciddi hadiselerin yaşandığını ve özellikle Suriye’nin kuzeyinde yaşanan olayların Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini dile getiren Öz, Türkiye’nin 5-6 yıldır Ortadoğu politikasının yanlışlığına dikkat çekti. Genel Başkan Öz bu yanlıştan dönülmeye başlandığını, özellikle Cerablus'tan başlayan Fırat Kalkanı Operasyonu'nun Türkiye'nin milli güvenliği ve bölgedeki konumu açısından çok önemli olduğunu belirterek bu operasyonu desteklediklerini ifade etti. 

 

Öz, Türkiye’nin 15 Temmuzda tarihinin en kanlı darbe girişimiyle muhatap olduğunu ve Türk Ocaklarının da 15 Temmuz gecesi kamuoyuna darbenin karşında olduğunu dile getiren ilk kuruluş olduğunu söyledi. Türk milliyetçileri olarak darbenin karşısında tavır aldıklarını dikkat çeken Öz, her zaman demokrasinin yanında olduklarını belirtti.

 

15 Temmuz sonrası sağlanan milli mutabakatın devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Öz, devletin suçlularla suçsuzları ayırt etmesi gerektiğini, kamudan ihraçlar konusunda dikkatli davranılması gerektiğini vurguladı.

 

Son zamanlarda yaşanan belediyelere kayyum atanmasının son derece doğru bir karar olduğunu ve desteklediklerini söyleyen Öz ancak devletin ana dilinin Türkçe olduğunu başka bir dile taviz verilmemesini ve tabelaların Türkçe olması gerektiğini belirtti.

 

Öz, devletin temelinin adalet olduğunu suç işleyenlere hak ettiği şekilde cezasının verilmesini, hak edene ise hak ettiği mevkii vererek devletin liyakat usulüne uygun şekilde yönetilmesi gerektiğini söyledi.

 

Türk Ocakları olarak bu kurban bayramında da Irak’ta Kerkük’te, Suriye’de Halep’te, Hatay’da ve Osmaniye’de kurbanların kesildiğini ve bağışların yerine getirildiğini söyleyen Öz, kurban bağışlarına katkı veren herkese teşekkür etti.

 

Program ikram ve sohbet ile devam etti.

 

Haber: Derviş Ulaşhan ERASLAN

 

 


PAYLAŞ