Yer: Hacettepe Üniversitesi Beyaz Ev

Tarih: 15.11.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu'nun burslu öğrenciler yararına düzenlediği sohbetli kahvaltının bu yılki ilk programı Hacettepe Beyaz Ev’de gerçekleştirildi.

 

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun Kasım 2015 sohbetli sabah kahvaltısının açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı.

 

GENEL BAŞKAN ÖZ VE HANIMLAR KURULU BAŞKANI SUNGUROĞLU BİRER KONUŞMA YAPTILAR

 

Genel Başkan Öz, Türk-İslam aleminin kaynaşması, ortak hareket edebilmesi ve birlikte iş yapmaları gerektiğini belirtti Öz, Türk Ocakları’nın da bu yolda çalıştığını ve gençlerin Türk-İslam davası bilincinde yetiştirildiğini söyledi. Genel Başkan Öz, gençlere verdiği maddi ve manevi desteklerinden dolayı hanımlar kuruluna çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Hanımlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu, konuşmasında Türk Ocakları Hanımlar Kurulu olarak gençlere verdikleri önemi ve gençlerin milli kültür bilincinde yetiştirilmesi gerektiğini belirtti. Hanımlar Kurulu olarak bu minvalde çalıştıklarını sözlerine ekledi. Sunguroğlu, daha sonra “Büyük Ortadoğu Yangını Ve Türkiye” başlıklı konuşmasını yapmak üzere Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Akif Okur’u kürsüye davet etti.

 

“BALKAN YANGINININ EMARELERİ ORTADOĞU’DA GÖRÜLÜYOR”

 

Konuşmasına gelen misafirlere teşekkür ederek başlayan Okur, Ortadoğu’da yaşanan olaylar için uzun yıllardır yangın, ateş başlıklarını attığımızı ve bu yangınında giderek arttığını belirten Okur, Ortadoğu’da yaşananların Türkiye’den ayrı düşünülemeyeceğini ifade etti. Konuşmasına tarihten örnek vererek devam eden Okur, Balkan yangının emarelerinin bugün Ortadoğu’da görüldüğünü söyledi. Okur, bu noktada Türk Ocakları’nın tarihini de iyi incelememiz gerektiğini ve yüz yıl önceki Balkanlaşmayı bugün Ortadoğu’da görebiliriz dedi.

 

Okur, Soğuk Savaş sonrası ABD’nin ufukta yeni rakipler görerek yeni bir strateji geliştirdiğini, ABD’nin bu stratejisinin enerji kaynaklarına dayanan ve askeri kuvvet ile desteklenen bir strateji olduğunu söyledi. ABD’nin bu stratejisinde de istediği verimi alamadığını ancak ABD’nin Obama’lı yeni stratejisinde toparlanma sürecine girdiğini belirtti.

 

Ortadoğu’da savaş yapanın kazandığını bu yönüyle, savaş yapılarak para kazanılan tek yerin Ortadoğu olduğunu söyleyen Okur,  Rusya’nın da bölgeye girmesi ile ABD’nin kimyasını yeniden değiştirmek zorunda kaldığını söyledi.

 

“PKK, ÇÖZÜM SÜRECİ VE ÇATIŞMALAR SAYESİNDE GÜÇ KAZANDI”

 

Okur, Viyana görüşmelerinden çıkan uzlaşma sonucunun geçiş hükümetinin uygulamaya geçmesi ile iç savaşın, parçalanmayı durdurmayı planladığını ancak Okur, ateşkes sonrası bölgede çatışmaların artacağını söyledi. Türkiye’nin tam bu konuda dikkat etmesi gerektiğini, PKK terör örgütünün Ortadoğu’da çatışma ortamı ve çözüm sürecİ ile hiçbir zaman olmadığı kadar güç kazandığını belirtti.

 

Türkiye’nin, Suriye için olan büyük varsayımı olan rejimin düşeceğine inanmasıydı ancak bu varsayımın tutmadığını ve Suriye rejimi ile PKK’nın bölgede destekli çalışmaya devam ettiklerini ifade etti.

 

Okur, Süleyman Şah Türbesi’nin kendi topraklarımızı korumak için sınırlarımızın dibine çekilmesinin bölgede terör örgütlerine koridor oluşturduğunu ve bu operasyonun anlamsız olduğunu sözlerine ekledi.

 

“TÜRKİYE ORTADOĞU’DA TÜRK KİMLİĞİNDEN UTANMAMALI”

 

Türkiye, Suriye krizinin en başından beri Türkmenleri ayrı bir grup olarak almaması, Suriye krizinde PKK’yı bölgeden atma konusunda başarısız kılmıştır diyen Okur, Türkiye’nin Ortadoğu’ya bakarken bu bölgenin en kadim devleti olarak bölgeyle ilgileneceğini ancak Ortadoğu’ya bakarken Türk kimliğinden utanmaması gerektiğini Türkiye’nin Türk kimliği ile bölgede başarılı olacağını ifade etti.

 

Okur, Türk milliyetçilerinin etnik kimlik esaslı yapılanmalara ve IŞİD’e dikkat etmesi gerektiğini, bu yapılanmaların milli kimliğe karşı saldırıda bulunmak üzere yapılanma oluşturduklarını söyledi. Ortadoğu’da ki bir diğer sorunun göç meselesi olduğunu, bölgeden kaçan insanların geri döneceğini düşünmenin hayal olacağını göç sorununun artık Avrupa’yı da ilgilendirdiğini sözlerine ekledi.

 

Okur, Türk Ocaklarının yüz yıl önce olan yangını gördüğünü, bugünde Ortadoğu’da ki yangını gördüğünü ve ne şekilde önlemler alması gerektiği konusunda uyarılar yaptıklarını söyleyerek konuşmasına son verdi.

 

Program hediye takdimleri ile son buldu. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi