Yer: Hacettepe Beyaz Ev

Tarih: 21.02.2016


Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu’nun düzenlediği ve elde edilen gelirin burslu öğrencilere aktarıldığı, geleneksel sohbetli kahvaltının Şubat ayı konuğu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Onat idi.

Türk Ocakları Genel Merkezi Hanımlar Kurulu Başkanı Prof. Dr. Asuman Sunguroğlu açılış konuşmasını yaptıktan sonra Prof. Dr. Hasan Onat’ın kısa özgeçmişi arz edildi.“IŞİD ve Selefilik” konusu üzerine konuşan Onat, İslam dünyasının günümüzdeki problemleri ve bu problemlerin çözüm önerileri üzerinde durdu.

 

Onat, İslam dünyasındaki perişanlığın sebebinin Müslümanların İslamiyeti bilmemesi ve anlayamaması olduğunu, aklın kullanılmamasından oluşan cehaletin Müslümanları özne halinden nesne haline soktuğunu anlattı. Müslüman kültürde insanın artık değer olmadığını ifade eden Onat, Işid zihniyetinin selefilikten evrildiğinin altını çizdi. Onat, Türkiye’deki örgütlü din anlayışının ve yanlış İslam inancının devam etmesi durumunda Işid’in bile mumla aranacağını söyledi. Çıkış yolunun okumak, bilmek, bildiğimizi de doğru bilmek ve bilginin gücünü kullanmak olduğunu belirten Onat, “Müslümanlar aklı yeniden keşfetmek zorundadır” diyerek sözlerini bitirdi.

 

Sohbetin ardından Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, kürsüye gelerek Prof. Dr. Hasan Onat’a teşekkürlerini sundu ve hediyesini takdim etti. Program değerli ürünlerin satıldığı açık arttırmayla son buldu. 


PAYLAŞ

Resim Galerisi