Yer: MEB Şura Salonu

Tarih: 16.01.2015


Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, düzenlediği bir programla sanat hayatının 25. Yılına giren Hasan Sağındık’a “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı”nı takdim etti.

Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından geçtiğimiz  yıl ihdas edilen ve vakfın önceki başkanı büyük düşünce insanı Nevzat Kösoğlu’nun adını taşıyan “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı” bu yılki sahibini buldu. 25. Sanat yılına giren Hasan Sağındık’a ödülün takdim edilmesinin ardından, sanatçı bir de konser verdi. Programda ayrıca Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu tarafından Türk Ocakları bünyesinde düzenlenen “Türk Dünyası Dersleri”ne katılan ve başarı gösteren öğrencilere de başarı belgeleri takdim edildi. MEB Şura Salonu’nda yapılan programa Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz de katıldı.

“KÖSOĞLU’NUN DEDİĞİ GİBİ BİZ BİRBİRİMİZİ MAHŞERDE TÜRKÜLERİMİZDEN TANIYACAĞIZ”        

Programın açış konuşmasına Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu yaptı. Kavuncu katılan misafirlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında ilk önce ihdas ettikleri Türk Kültürüne Hizmet Armağanı’nı anlattı. Armağanın ilkini geçen yıl Yazar Ali Bademci’ye verdiklerini ifade eden Kavuncu bu yılki ödülü de Türk Dünyası’nın çeşitli yerlerinden, geçmişten geleceğe uzanan tınıları Türk müziğini kendine özgü yorumlarla aktaran ve sanat hayatının 25. Yılına giren Hasan Sağındık’a vereceklerini söyledi. “Türk kültürünü ayakta tutan unsurların en başında dinimiz, dilimiz ve müziğimiz geliyor” diyen Kavuncu, Kösoğlu’na atıfla “Biz birbirimizi mahşerde türkülerimizden tanıyacağız” diyerek müziğin kültür hayatımızdaki önemine değindi. Türk Ocakları Genel Merkezi bünyesinde devam eden Türk Dünyası derslerini de anlatan Kavuncu tekrar teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

ÖZ: “DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMALI, SONRA AYNI DEĞERİ TOPLUMDAN BEKLEMELİYİZ”

Kavuncu’nun konuşmasının ardından Türk Dünyası Derslerine katılan ve başarı gösteren öğrencilere başarı belgeleri takdim edildi. Daha sonra sahneye sanatçı Hasan Sağındık davet edildi. Sağındık’a “Nevzat Kösoğlu Türk Kültürüne Hizmet Armağanı”nı Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz takdim etti. Öz ödülün takdiminin ardından bir konuşma yaptı. Genel Başkan Öz konuşmasına bu armağanın Hasan Sağındık’a verilmesinin çok isabetli bir karar olduğunu belirterek başladı. Daha sonra Vakıf başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun çalışmalarından bahseden Öz, Kavuncu hocanın ne kadar hoşgörülü, sabırlı ve azimli bir kişiliğe sahip olduğunu ifade ederek, O’nun Türklük ve Türk milliyetçiliğine hizmet için dur durak bilmediğini belirtti. Sanat alanında başta olmak üzere Türk milliyetçilerinin kendi kıymetlerinin değerini bilmediğini ifade ederek öz eleştiri yapan Genel Başkan Öz, başkalarının ise asla milliyetçi kıymetlere değer vermediğini belirtti. Bu noktada Vakfın verdiği ödülün önemli bir örnek olduğunu ve büyük bir kadirşinaslık olduğunu ifade eden Öz, “değerlerimizi önce kendimiz sahiplenmeli sonra toplumdan bu değeri beklemeliyiz” diyen Öz daha sonra konuşmasını sonlandırdı.

Konser öncesinde Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç ve Şair Tahmazoğlu da Hasan Sağındık’a birer armağan sunarak, sanatının 25. Yılını kutladılar.

Son olarak sanatçı Hasan Sağındık sahneye çıkarak güzel bir konserle bütün katılımcılara bir müzik ziyafeti sundu. Program Sağındık’ın konseriyle son buldu.


PAYLAŞ

Resim Galerisi