Yer: Ankara

Tarih: 30.11.-0001


Türk Ocakları Genel Merkezi ve şubelerinin her yıl düzenli olarak yapılan bölge toplantılarının 2013 yılındaki sontoplantısı 14 Aralık 2013 günü Ankara şubemizin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Genel Merkezden Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz  Başkanlığındaki Genel Merkez Üyeleri, Ev sahibi Ankara Şubesinin yanında Antalya, Aksaray, Çankırı, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Uşak ve Yozgat şubelerinden başkan, yönetim kurulu üyeleri ve gençlik kolları temsilcileri katıldı.

Ankara şubesi Başkanı Sayın Türkan HACALOĞLU’nun ülkemizin içinden geçtiği sıkıntılı süreçle ilgili görüşlerini ifade ettiği konuşmasından sonra Genel Başkan  SayınProf. Dr. Mehmet Öz, şubeler istişare toplantısı öncesinde, Ülke gündemini değerlendirdi. Bilhassa, Türklük, çözüm süreci ve Ortadoğu meselesi ile ilgili görüşlerini dinleyicilerle paylaşan Genel Başkan özetle:“Özellikle son dönemde bazı akademisyenlerin yapmış oldukları açıklamalarda; Türklükle ilgili ciddi anlamda sıkıntı içinde oldukları ve bu konunun üzerinden kamuoyunu yanlış bilgilendirmeleri ile ilgili olarak; Türklüğün silinmesinin zaten mümkün olamayacağını ve bu kavramın ne kadar derin ve kapsayıcı kavram olduğunu vurgulayarak bu konu üzerinden yapılacak saldırıların hiçbir anlam ifade etmediğini Türklüğün bu tür kişilerin anlayamayacağı bir değeri olduğunu özellikle vurguladı.Ayrıca Türk Milletinin büyük davaları olması gerektiğini ve bu tür açıklamalara takılıp kalmamak gerektiğini söyledi. Türk Tarihinde fetret devirlerinin olduğunu ama her şeye rağmen devletin kesintisiz bir şekilde devam ettiğini vurguladı.Eğer Türklük silinseydi onlarca yıl Rusların baskısı altında bulunan Orta Asya Türklüğünün silinmesi gerektiğini ama böyle bir şeyin gerçekleşmediğini ve hiçbir zaman gerçekleşemeyeceğini belirtti.

Ortadoğu’da ki gelişmelere de değinen Genel Başkanımız bu konuda şunlar ı söyledi; Yakın coğrafyalarımızda yaşanan olayların farkındayız ve takip ediyoruz. Suriye ve Mısır’da uygulanan politikalar yanlış olmuştur, Türkiye bu dönemde test edilmiştir. Mesela İran,ABD ve İsrail’le bir ılımlı yola girmiştir. Esad hala görevinin başındadır ve kalacak gibi görünmektedir. Türk Dış Politikası bu çarpıcı örnekleri çok iyi analiz etmeli ve dersler çıkarmalıdır.Çözüm süreciyle ilgili olarak da; Özellikle yakın zaman da Diyarbakır’da yaşanan hadiseye bakarak: Barzani’nin bu süreçte neye katkısı olabilir? Diye sorarak Pkklışarkıcılarla orada ki şovlar yakışmamış ve rencide edici olmuştur dedi. Biz insanlar arasında ayrım yapmayız Kürtler bu ülkenin tabi ki eşit vatandaşıdır ancak Pkknın muhatap alınarak çözüm aranmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı DevletinG. DoğuyuPkk ya bırakma gibi bir anlaşılmaz istikamete giremeyeceğini ve bundan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

.Anadilde eğitimin yolunun özel sektörle açıldığını bu büyük yanlıştan bir an önce vazgeçilmesi gerektiğini, Devletin yalnızca tek bir dili olabileceğini onun da Türkçe olduğunu bilhassa vurguladı. Son Olarak Türk Ocağının tamamen fikir üretmesi gereken bir kurum olması gerektiğini ve bunu yaparken gençliğimizin bu yönde çok iyi eğitilmesi için bir merkez olması gerektiğini belirtti.

Genel Başkanın konferansı sonrasında istişare toplantısı başladı. Genel Başkan yaptığı sunumda Türk Ocaklarının 21. Yüzyıl ülküsü ve hedefleri ışığında mevcut manzaramızı ve yapılması gerekenleri izah etti. Gençliğe burs temini, eğitim faaliyetleri, Türk yurdu dergisinin abone ve okur sayısının arttırılması, Hars Heyeti bünyesinde oluşturulan çalışma gruplarının yapacağı çalışmalarla temel meselelerimizle ilgili raporlar hazırlanması gibi temaları vurguladı. Daha sonra şubeler, geçtiğimiz dönemdeki faaliyetlerini, gündeme dair görüşlerini ve Türk ocaklarının yapması gerekenlere dair tekliflerini paylaştılar. Ortaya konulan görüş ve teklifleri değerlendiren Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz önümüzdeki dönemde Türk Ocaklarının kurum kimliğini güçlendirme, Türk Yurdu dergisini daha geniş kesimlere ulaştırabilme yönündeki çalışmalara da değindi. Ayrıca Genel Sekreter Yardımcı Sayın Doç Dr Emrah ŞENEL söz alarak şubelerin önümüzdeki dönemde mutlaka dergimizin sayısının artırılması yönünde çalışmalar yapması gerektiğini belirterek, Genel Merkezin önümüzdeki süreçte gerçekleştirmeyi düşündüğü web tv, düşünce merkezi ve yeni yüzüyle çıkacak olan dergimiz hakkında bilgiler verdi.

Gençlik kolları bulunan şubelerin gençlik temsilcileri ise Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi ve gençlerden sorumlu Sayın Mehmet GÜLSÜN başkanlığında bir toplantı yaptılar. Bu toplantıda  Sayın GÜLSÜN  tarafından Türk Ocaklarının ülküsü ve izlediği yöntem hakkında Gençlik kolları başkan ve temsilcilerine bilgi verildi ve Ocağın bu ülkenin kuruluşunda üstlendiği görev hatırlatıldı. Günümüzde bir mektep olarak milli şuur sahibi bir gençliğin yetişmesine hizmet etmenin temel öncelikleri olduğu vurgulandı.Samimi bir ortamda geçen toplantıyı takiben sonra dostlarla vedalaşıldı.


PAYLAŞ