Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 31.10.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi’nin düzenlediği ve bir gelenek haline gelen Ocakbaşı Sohbetleri’nin bu haftaki programında, “Cumhuriyet” konuşuldu. İş hayatının önemli isimlerinden, GÜRİŞ kurucu başkanı, Türk Ocakları'nın duayen ismi ve destekçisi İdris Yamantürk’ün konuşmacı olarak katıldığı “Bir Cumhuriyet Hikayesi” sohbetinin açılış konuşmasını, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptı. Genel Başkan Öz, İdris Yamantürk’ün Türk iş dünyasındaki yeri ve önemine değinerek, örnek alınacak abide bir şahsiyet olduğunu ifade etti. Yamantürk’ün iş hayatında değer katan bir kişi olduğunu sözlerine ekleyen Öz, Yamantürk için, “Mesaisini ve servetini inançlarının emrinde ve milletimizin faydasına kullanan bir kişi” dedi. Ayrıca sohbete katılanların Cumhuriyet Bayramını da tebrik eden Öz, “Cumhuriyet dağılan ve toprakları parçalanan milletimizin dirilişiyle ilan edilmiştir, fakat bugün bin yıllık Türk siyasi varlığı tehdit altındadır. Türk milliyetçileri ve Türk Ocaklarına kritik bir görev düşüyor. Türk Ocakları bu kritik süreçte fikri ve entelektüel sahada üzerine düşeni yapıyor ve yapacaktır” dedi. Yarın gerçekleşecek olan erken seçim ile alakalı da görüşlerini paylaşan Genel Başkan Öz, “1 Kasım seçimlerinin Türk milletine ve İslam alemine huzur ve birlik getirmesini diliyorum, birlik diline çok ihtiyacımız var” dedi. Öz, konuşmasının ardından İdris Yamantürk’ü kürsüye davet etti.

 

Konuşmasına Türk Ocaklıların Cumhuriyet bayramını kutlayarak başlayan Yamantürk, Cumhuriyetin Türk milletine kattığı değerlerden bahsederek konuşmasına devam etti. Cumhuriyete ve cumhuriyeti kuranlara yapılan saldırıları üzülerek takip ettiğini söyleyen Yamantürk, “Son yıllarda cumhuriyeti kuranlara saldırılar yapılıyor, bu benim için kabul edilemezdir” dedi. Cumhuriyetin sonraki nesillere bırakılan ve bırakılacak bir miras olduğunu belirten Yamantürk, “Dönemin şartlarını bilmeden onları yargılamak, küfür etmek hoş bir davranış değil” dedi.

 

93 YILDIR BU ÜLKEDE SAVAŞ YOK DİYE Mİ MUSTAFA KEMAL’E KÜFÜR EDİYORLAR”

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün kaderinin savaşmak olduğunu söyleyen Yamantürk, fakat O’nun bir barış adamı olduğunu ve bunu çeşitli hamlelerle ortaya koyduğunu ifade etti. Mustafa Kemal için, “Kendisine yöneltilen topları dostluk köprüsü haine getirdi” diyen Yamantürk, “93 yıldır bu ülkede savaş yaşanmıyor bu yüzden mi, Mustafa Kemal’e düşmanlık güdüyorlar, Fransızlar, Maraş’a Antep’e Çukurova’ya hakim olamadılar diye mi, yoksa İstanbul’da İngiliz zırhlıları duramadığı için mi Mustafa Kemal’e küfür ediyorlar” dedi. Osmanlı Devleti’nin borçlarının cumhuriyet çocukları tarafından ödendiğini anlatan Yamantürk, Türkiye’deki bütün yolların da cumhuriyetin eseri olduğunu, cumhuriyet döneminde Türkiye denizlerine 15 liman yapıldığını da ifade etti. Cumhuriyetin borçlanmadan yatırım yapmak için büyük uğraş verdiğini söyleyen Yamantürk, dış borçların Osmanlı Devleti’nde ne gibi sorunlar yarattığının altını çizdi. Cumhuriyetin bir eğitim seferberliği başlattığını da ifade eden Yamantürk, %3’lerdeki okuma yazma nispetinin Cumhuriyetle büyük bir artış yaşadığını belirtti. Kendisini okuyabilen şanslı nesilden gördüğünü de belirten Yamantürk, gençlik yıllarında Türkiye’de sadece 45 tane lisenin olduğunu söyledi. Yamantürk, “o yıllarda 10. Yıl Marşını okurken göğü yırtabileceğimizi düşünürdük” dedi.

 

“TÜRKİYE’NİN KALKINMASINDAKİ EN ÖNEMLİ DÖNEM ATATÜRK DÖNEMİDİR”

 

Cumhuriyetin kısa dönemde büyük atılımlar gerçekleştirdiğini anlatan Yamantürk, “Türkiye’nin kalkınmasındaki en önemli dönem Atatürk dönemidir, ikinci dönem Menderes, üçüncü dönem Özal, dördüncü dönem de bu dönemdir” diyerek bir sıralama yaptı. Mustafa Kemal’in dışa bağımlı bir ülke olmamız için mücadele ettiğini de sözlerine ekleyen Yamantürk, “Atatürk, ülkeyi az borca sokarak kalkındırdı” dedi. Cumhuriyeti kuranlarla ilgili yapılan karalamaları da eleştiren Yamantürk, “ Camiler ahır yapıldı yalanları Türkiye’yi ve cumhuriyet değerlerini kötülemek, itibarsızlaştırmak için söyleniyor, biz Ocaklılar, Türk Milliyetçileri geçmişe sahip çıkmak zorundayız” diyerek konuşmasına son verdi.

 

“BEN TÜRK’ÜM’ KİM YASAKLARSA YASAKLASIN”

 

Konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Soru cevap bölümünde Yamantürk’ün hatıralarına dair sorular soruldu. Yamantürk, Gün Sazak, Alparslan Türkeş, Süleyman Demirel gibi isimler hakkındaki anılarını, milliyetçi derneklerin o günkü durumlarını anlattı. Gençlik yıllarında “Türk’üm doğruyum” ifadelerinin kendilerine büyük bir şuur verdiğini ifade eden Yamantürk, günümüzde bu ifadelerin yasaklandığına dair bir soruya ise “Ben Türk’üm’ kim ne derse desin, kim yasaklarsa yasaklasın, vız gelir” diyerek cevapladı. Soru cevap bölümünün ardından Yamantürk katılımcılarla daha uzun bir süre sohbet etti.

 

 Haber: Can GÜLEÇOĞLU


PAYLAŞ

Resim Galerisi