Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 11.07.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları tarafından düzenlenen İftar Sohbetleri’nin sonuncusu 11 Temmuz 2015 Cumartesi günü yapıldı. İftar öncesi yapılan sohbete konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sönmez Kutlu katıldı. Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Konferans Salonu’nda gerçekleşen sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Süyümbike Maraş yaptı. Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Sönmez Kutlu, “Türk Dünyası'nda İnanç Problemleri” adlı bir sohbet gerçekleştirdi. 

 

Kutlu konuşmasına Türk Dünyasının “inanç, ibadet ve ahlaktan” oluşan üç sacayağının olduğunu söyledi. “Türkler İslam’a girerken Araplarda olduğu gibi şirk, putperestlik gibi unsurlar olmamıştır” diyen Kutlu, bunun nedenin de tek Tanrı anlayışı olduğunu, Türklerin böylece İslam’ı ve tevhidi benimsemelerinin kolay olduğunu ifade etti.

 

Kutlu, “Osmanlı’nın fıkıh kaynağının Batı Türkistan’da ki Karahanlılar’dan geldiğini görüyoruz” dedi. Türk toplumları İslam’ın inanç esaslarını akıl yönüyle esaslandırdığını, İslam’ın inanç meselelerini usulüyle birlikte yeniden yazdıklarını söyledi.

 

Kutlu, “ahlak olarak Türk toplumu bir taraftan Kur’an’la alakasını koparmamış diğer taraftan da sosyal hayatıyla alakasını koparmadan devam ettirmişti” dedi. “Sovyet Rusya ve Tanzimattan sonraki gelişmelerle Türk Dünyası dışarıdan ithal inanç almıştır” diyen Kutlu, bugün Türk Dünyası’nın en büyük sorununun da bu olduğunu söyledi. İ”slam Dünyası ve Türk Dünyası’nda benimsenen kader anlayışı aile ve toplumsal hayatta yozlaşmaya yol açmıştır” dedi.

 

Prof. Dr. Sönmez Kutlu, Türk toplumu ve Müslüman alemi olarak tarih tasavvurumuzu düzeltmemiz gerektiğini ve tarih tasavvurumuzu geliştirdiğimiz an büyük adamlar yetiştireceğimizi belirtti. Kutlu konuşmasına din eğitimine önem vermemiz gerektiğini ve İslam’ı cemaat olarak değil bireysel şekilde yaşamamız gerektiğini söyledi. Soru cevap kısmından sonra hep birlikte iftara geçildi. Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün de katıldığı programda iftarın ardından Öz, Ramazan boyunca yapılan bu programdan dolayı Gençlik Kolları Koordinatörü Mehmet Gülsün ve yönetimine teşekkür etti. Güney Azerbaycanlı Ramin Marağalı’nın sazı ve sözüyle iftar sonrasını şenlendirdiği program yoğun katılımla gerçekleşti.


PAYLAŞ

Resim Galerisi