Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 27.06.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları tarafından yapılan İftar Sohbetleri’nin üçüncüsü 27 Haziran 2015 Cumartesi günü yapıldı. İftar öncesi yapılan sohbete konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfettin Erşahin katıldı. Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Konferans Salonu’nda gerçekleşen sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Ulaşhan Eraslan yaptı. Açılış konuşmasının ardından, Prof. Dr. Seyfettin Erşahin, “Avrupa'da Hz. Muhammed Algısı ve İslamofobi” adlı bir sohbet gerçekleştirdi.

 

HZ. MUHAMMED KORKULACAK BİRİSİ DEĞİLDİR

 

Prof. Dr. Seyfettin Erşahin konuşmasına milletler ve devletlerin korkularından bahsederek başladı. Avrupalıların korkularının olduğu gibi bizim de korkularımız olduğundan bahseden Erşahin, “fakat Hz. Muhammed korkulacak birisi değildir” dedi. 610 senesinden itibaren doğan herkesin Hz. Muhammed’in ümmeti olduğunu dile getiren Erşahin, Avrupalılar için Hz. Muhammed’in davet ümmeti ifadesini kullandı.

 

Farklı dinlerdeki peygamber algısına değinen Erşahin, bu konu hakkında çeşitli örnekler verdi. Yahudilerin peygamberlerini sıradanlaştırdığını anlatan Erşahin, Hıristiyanların ise tanrılaştırdığını dile getirdi. Müslümanların peygamber algısını da dinleyicilerle paylaşan Erşahin, “Müslümanlarda peygamber tartışılmaz, yeri ve konumu en doğru şekildedir” dedi.

 

Avrupalıların İslam’a ve Hz. Muhammed’e bakış açılarından da bahseden Prof. Dr. Erşahin, “Hıristiyanların Hz. Muhammed’in kendilerine meydan okuduklarını söylerler bunları da kendi iddialarıyla desteklerler, fakat iddiaların hepsi asılsızdır” dedi. Müslümanların, Hıristiyan devletler üzerindeki etkilerinden bahseden Erşahin, “Doğu ve Batı Roma üzerinde kurulan üstünlükler, Müslüman Türklerin Anadolu’ya girmesi, İstanbul’u alması ve ardından batıya doğru ilerlemesi Hıristiyanlar üzerinde büyük tesirler yaratmıştır” dedi. Bunlara rağmen Hıristiyanların kibri elden bırakmadığını da ifade eden Erşahin, “Başarılı insanların Müslümanlardan değil kendilerinden çıkacağını düşünürler, İbn Rüşd, Farabi gibi kişiler gizli Hıristiyan derler” dedi.

 

ORYANTALİZM AVRUPA’NIN HZ. MUHAMMED’LE HESAPLAŞMASIDIR

 

Hz. Muhammed’in peygamber olamayacağını iddia eden Hıristiyanlar çeşitli sebepler göstermiştir diyen, Erşahin, bunların hepsi çocuk masalından ibarettir dedi. Teolojik ithamların orta zamanda iyi tuttuğunu belirten Erşahin, “Aydınlanma döneminde ise kilise ile mücadele edenler Hz. Muhammed ve İslamiyet’i yanlarına aldılar fakat bu bir imana gelme durumu değildir” dedi.

 

Oryantalizm Avrupa’nın Hz. Muhammed’le hesaplaşmasıdır diyen Erşahin, “Oryantalistler Hz. Muhammed’i teolojiden sosyolojiye çektiler” dedi. “Avrupa’nın Hz. Muhammed’i bir sosyal reformcu, iyi bir asker, özgürlük lideri der; fakat peygamber demez” diyen Erşahin, Hz. Muhammed’in sosyolojik boyutta değerlendirilmesinin Avrupa’nın işine geldiğini ifade etti. Prof. Dr. Seyfettin Erşahin’in konuşmasının ardından iftar sofrasına geçildi. Katılımın yoğun olduğunu iftarda birlik ve beraberlik ruhu içerisinde oruçlar açılıp dualar edildi.


PAYLAŞ

Resim Galerisi