Yer: Türk Ocakları Genel Merkezi

Tarih: 24.06.2015


Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları tarafından yapılan İftar Sohbetleri’nin ikincisi 24 Haziran 2015 Çarşamba günü yapıldı. İftar öncesi yapılan sohbete konuşmacı olarak Prof. Dr. Hasan Onat katıldı. Türk Ocakları Genel Merkezi Galip Erdem Konferans Salonu’nda gerçekleşen sohbetin açılış konuşmasını Türk Ocakları Genel Merkezi Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Süyümbike Maraş yaptı. Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Hasan Onat, “İslamiyet’te Mezheplere Genel Bakış ve Tarikat Cemaat Yapıları” adlı bir sohbet gerçekleştirdi.

 

Onat konuşmasına mezheplerin ortaya çıkışından ve tarihsel gelişimlerinden bahsederek başladı.  İslam medeniyetinin bugünkü vaziyetini değerlendiren Onat, “Bu medeniyetin bugünlere gelmesinde Maturidilik ve Hanefilik mezheplerinin büyük önemi olduğunu belirtti.”

 

MEZHEP AYRIMLARI EN BÜYÜK SORUN

 

İslamiyet’in günümüzdeki problemlerine de değinen Onat, şuan ki en büyük sıkıntının mezhep ayrışmaların olduğunu ve bunun çözülmesi gerektiğini ifade etti.  Mezheplerin Hz. Muhammed’den sonra ortaya çıkmış beşeri meseleler olduğunu belirten Onat, İslam’da ortaya çıkan ilk mezhep ayrışmasının Haricilik olduğunu söyledi. Haricilerde iman - amel ayrımı olmadığını belirtti. Haricilerin çölde yaşamalarının bu zihniyeti doğurduğunu ifade eden Onat, yerleşik hayata geçmeleriyle İslam’ı yalnızca şekil olarak algıladıklarını da belirtti.

 

ALEVİLİK TÜRK TASAVVUFUNUN PARÇASIDIR

 

Geleneklerin dinleştirilmesinin İslam’a büyük zarar verdiğini söyleyen Onat, bu tutumun Müslümanlığı bozduğunu da ifade etti. Ortadoğu’da çatışmaların yaşanmasının sebebinin mezhepler olduğunu belirten Onat,  Ortadoğu’da her şeyin olduğu sadece İslam’ın bulunmadığını söyledi. Türkiye’deki yanlış anlaşılmalara da değinen Onat, Aleviliğin bir mezhep olmadığını Türk tasavvuf geleneğinin bir parçası olduğunu belirtti. 16. Yüzyılda Kızılbaş kelimesinin Türk demek olduğunu daha sonraları ise Safevi olarak anıldığını sözlerine ekledi. Türkiye’de Aleviliğin sorunlarının çözülmediğini söyleyen Onat, ileride bunun büyük bir mesele olarak karşımıza çıkacağını belirtti. Prof. Dr. Hasan Onat’ın konuşmasının ardından iftar sofrasına geçildi. Katılımın yoğun olduğunu iftarda birlik ve beraberlik ruhu içerisinde oruçlar açılıp dualar edildi. 

 

Haber: Can Güleçoğlu
Fotoğraf: Derviş Ulaşhan Eraslan

                


PAYLAŞ

Resim Galerisi