Yer: Milli Kütüphane Konferans Salonu

Tarih: 28.10.2017


Türk Ocakları Genel Merkezi, 28 Ekim Cumartesi günü Cumhuriyet'in ilanının 94. yıl dönümü vesilesiyle "İlanının 94. Yıl Dönümünde Cumhuriyet'i Anlamak" konulu bir panel gerçekleştirdi. Ankara’da Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen paneli eski Devlet Arşivleri Genel Müdürü, TOBB ETÜ Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Türk Ocakları Hars Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yusuf Sarınay yönetti. Konuşmacılar Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Neşe Özden, Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Seyfi Yıldırım ve Prof. Dr. Hikmet Özdemir oldu. 

Programın açılışını panelin yöneticisi Prof. Dr. Yusuf Sarınay "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" diyerek yaptı. Avrupa'da 19. yüzyılda gerçekleşen yenilikçi olaylara bakmamız gerektiğini söyleyen Sarınay, Türk devletinin bu yenilikçi hareketlerle gelişen Avrupa'ya karşı gerilemesinin Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türk milleti ile durdurulduğunu söyleyen Sarınay, "Atatürk'ün ve onun önderliğinde Türk Milleti'nin mücadelesi sadece Türk-İslam coğrafyası için değil, tüm mazlum milletler için örnek oluşturmuştur. Atatürk'ün önderliğinde millet, yeni çağa ayak uydurma çabasına girerken, devlet de tabii kendi siyasi durumunu değiştirmek durumundaydı. Fakat biz devletimizi doksan dört yıllık bir devlet olarak görmemeliyiz. Bizim devletimiz bin yıllık bir devlettir. Osmanlı'nın borçları, sorunları, tapu durumları, vergileri Türkiye Cumhuriyeti ile devam etmiştir. Bu yüzden biz büyük bir devlet geleneği olan bir milletiz." 

CUMHURİYETİ ANLAMAK İÇİN DÜNYAYA BAKIN 

Panelde kürsüye ilk çıkan konuşmacı Prof. Dr. Neşe Özden oldu. Sözlerine her yıl cumhuriyet bayramını kutlarken yeni bir güzelliğine şahit olduğumuzu söyleyerek başlayan Özden, konuşmasında Atatürk döneminde diğer devletlerin durumunu inceleyeceğini söyledi. Atatürk dönemine hakaret edenleri eleştiren Özden, "1922-1938 döneminde diğer ülkelere bakmak, o dönemin Türkiye'sini anlamak için çok iyi bir yol. Mesela Atatürk döneminde diğer ülkelerde kadın hakları ne durumdaydı. Katolik ülkeler kadınlara seçme ve seçilme hakkı verme konusunda bizden çok daha sonra geliştiler. Avustralya gibi bizden önce kadınlara seçme hakkı veren ülkeler ise devletlerini kurdukları coğrafyanın yerli halklarına hiçbir hak vermiyordu. Yani böyle çıkarların, sömürünün insan haklarından çok daha üstün tutulduğu bir dünyada doğru olmak , dürüst olmak çok önemliydi; Atatürk doğru ve dürüsttü. Atatürk döneminde bizim gibi geri kalmış olan toplumlara bakıyoruz, hepsi mandalığı kabul etmiş. Atatürk bu manda sisteminin modern sömürgecilik olduğunun farkındaydı. O yüzden bunu reddetti. İyi ki bize bağımsızlığa giden yolda Atatürk liderlik etti" dedi ve 1922-1938 yılları arasında dünya ülkelerinin siyasi durumunu anlatarak sözü Doç. Dr. Seyfi Yıldırım'a bıraktı. 

SEVR'İN ALTINA ATILAN KİRLİ İMZALARI KANIMIZLA SİLDİK 

Doç. Dr. Seyfi Yıldırım sözlerine Prof. Dr. Neşe Özden'e verdiği bilgiler için teşekkür ederek başladı. Programda kendi süresini dünyada ve ülkemizde cumhuriyete giden yolu anlatarak kullanacağını söyleyen Yıldırım, Cumhuriyet'e giden yolda çekilen sancıları sadece bizim yaşamadığımızı söyledi. Yıldırım, "Ülkeler arası değerlendirmeler tek taraflı yapılmamalı. Sanki cumhuriyet sadece bizde var, sanki cumhuriyet yolunda yaşanan olaylar sadece bizde yaşanmış gibi yorumlar yapılıyor ve bu çok yanlış. Cumhuriyete yani millet egemenliğine giden yolda Avrupa ve Amerika çok fazla iç savaş, istibdat ve zorluk yaşadı. Mesela ABD'nin kurulması, Fransız İhtilali ve bu ihtilalin ortaya çıkardığı isyanlar Avrupa'yı uzun süre kana buladı" dedi. Osmanlı Devleti'nde aydınlık fikirlerin ortaya çıkmasının zorluklarından bahseden ve bunların merkez tarafından baskılar gördüğünü söyleyen Yıldırım, Osmanlı'da yaşanan zorlukları uzun bir dönem Cumhuriyetin de yaşadığını söyledi. Atatürk'ün Milli Mücadele döneminde her zaman milli egemenliğe vurgu yaptığını anlatan Yıldırım, "Atatürk genelgelerde hep milletin egemenliğini vurgulamıştır. Meclisin adı bile Mebus Meclisi değil Millet Meclisi'dir. Cumhuriyet yolunda akan kanlar bizde Batı kadar çok olmasa da bağımsızlık yolunda verdiği mücadele ile kahraman milletimiz egemenlik hakkını ispatlamıştır. Millet Sevr'e atılan kirli imzaları kanı ile silmiş ve bağımsızlık ve egemenliğini eline almıştır" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

İKİNCİ ERGENEKON'UN BOZKURDU ATATÜRK'TÜR 

Yıldırım'ın ardından kürsüye çıkan Prof. Dr. Hikmet Özdemir kendisinden önce konuşan konuşmacılara, katılımcılara ve Türk Ocağı'na teşekkür ederek sözlerine başladı. Atatürk'ün inkılapçı kişiliğini Atatürk'ün kendi sözünden açıklayan Özdemir, "Bizim yolumuzu çizen, içinden çıktığımız yurt ve her biri milletler tarihinin sayfalarından çıkardığımız neticelerdir, diyor Atatürk. Milletinin adını gururla söyleyen bu büyük lider, bir yenileşme projesinin lideridir. İnkılap ile ihtilalin arasındaki farkı bize kendi uygulamaları ve yaşantısı ile gösteren Atatürk, Türk Ocaklarına da çok önem verirdi ve Türk Ocaklarının milleti aydınlatma görevini üstlendiğini belli ederdi. Türk Ocaklarını kapatmasının sebebi ise yeniden toparlanmaya çalışan devletin kaynaklarının bölünmesini istememesiydi. O realist bir liderdi. O, dünyayı okuyan ve buna göre hareket eden bir milliyetçiydi. Etrafında olan birçok kişinin Türk Ocaklı olması ise siz değerli Ocaklıların gurur duyması gereken çok önemli bir durumdur" dedi ve Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti için en önemli unsur ve kişi olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.

Programda soru cevap kısmının ardından kapanış konuşması için kürsüye çağırılan Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, "Arkadaşlarıma bu güzel panel için çok teşekkür ederim. Aslıdan söylenecek çok söz var ama bugün fazlaca konuşuldu, anlatıldı. Söyleyeceğim tek bir şey var; ikinci Ergenekon'un, Anadolu'daki Ergenekon'un bozkurdu Mustafa Kemal Atatürk'tür ve millet onu takip ederek aydınlığı bulacaktır" dedi.

Program, konuşmacılara Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından kitap hediye edilmesinin ardından sona erdi.

Haber: Mert Oğuz COŞKUN 


PAYLAŞ

Resim Galerisi