İngiltere Türk Dünyası Dayanışma Platformu Başkanı Atilla Abacıoğlu’nun takdiminin ardından Irak Türkmen Cephesi İngiltere eski Temsilcisi Sündüs Abbas, Erşad Salihi’yi tanıttı.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, Suriye'deki Türkmenlerin, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD ve YPG'nin baskılarıyla yerlerinden edildikleri iddialarına ilişkin, Suriye'de yer alan Türkmen coğrafyasının daha önceden bölgedeki DAİŞ varlığı sebebiyle bombalandığını ve bunun Türkmenlerin bölgeden ayrılmasına sebep olduğunu söyledi.

Salihi, merkezi İngiltere'de bulunan "Türk Dünyası Dayanışma Platformu" adlı sivil toplum organizasyonunca başkent Londra'daki Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen halka açık toplantıda konuştu.

Toplahtı öncesi, Uluslararası Af Örgütü'nün PYD ile askeri kanadı YPG'nin, Suriye'nin kuzeyinde Arap ve Türkmen sivillerin yaşadığı bölgeleri kullanılamaz hale getirmesi yönündeki raporuna ilişkin açıklamada bulunan Salihi, bölgede belli bir siyaset uygulandığını dile getirdi.

Terör örgütü DAİŞ'i "siyasi bir proje" olarak tanımlayan Salihi, Irak'taki Türkmenlerin yaşadığı Telafer ile Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı Tel Abyad kentlerinin birbirine benzerliğine dikkati çekti.

Salihi, "DAİŞ gelip bölgede harita çiziyor. Bu birilerinin menfaatine oluyor. Bu haritalarda da özellikle Türkmenlerin üzerini çiziyor. Öyle bir siyaset uygulanıyor ki, Telafer'e DAİŞ belasının getirilmesinde bir gaye var. O da çizilen haritadır. Suriye'deki Türkmen coğrafyası Tel Abyad'a da DAİŞ geldi. Ondan sonra bu bölgede DAİŞ bombalanıyor, bu nedenle Arap ve Türkmenler bölgeden çıkıyor. Ardından PYD, PKK silahlanıyor, bölgeye geliyor, Türkmenler yok, Araplar yok. 'Tel Abyad' bizimdir deniyor" dedi.

-"DAİŞ ilk Türkmenlere saldırdı"-

Salihi, İngiltere'de yaşayan Türkler, Irak Türkmenleri ve Azerilerin yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada da Irak Türkmenlerini ilgilendiren gelişmelere ilişkin bilgi verdi. Iraklı Türkmenlerin bölge siyasetinden sürekli etkilendiğini vurgulayan Salihi, Iraklı Tükmenlerin yaşadıklarını Suriyeli Türkmenlerin de yaşadığını dile getirdi.

Salihi, terör örgütü DAİŞ'in herkesten önce Türkmenleri hedef aldığına vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:

"İlk Türkmenlere sonra Yezidilere ve Hristiyanlara saldırdı. Duruma baktığımızda, kamuoyunda, Batı ülkeleri platformunda Türkmenlerden hiç bahsedilmiyor. Türkmenlerden bahsedilmemesi sıradan bir mesele değil, o nedenle biz artık Batı ülkelerinin kapılarını çalmaya ve sorunlarımızı dile getirmeye başladık. Batı ülkelerinde Türkmen lobisinin zayıf olduğunu görüyoruz. Sesimizi Batı'da duyurmakta fayda var. Bu kapsamda burada İngiliz yetkililer ile bir araya geldik. Aynı çalışmaları Almanya'da da sürdüreceğiz."

Irak Türkmenlerinin problemlerine çözüm bulma çalışmaları kapsamında muhtelif yöntemlere başvurduklarını aktaran Salihi, "Azami şekilde olsa da askeri gücümüzü, kendimizi yavaş yavaş toparlamaya başlıyoruz. Sağolsun yanımızda yardım elini uzatan Türkiye var. Türkiye'nin bize verdiği destek kesilmedi. Ama şunu söylemek gerekli, Türkiye'nin desteği yeterli değil, daha fazlasını istiyoruz. Başka yolumuz, başka kimsemiz yok. Bugün bizi bir araya toplayan Türk varlığıdır" diye konuştu.

Salihi, son gelişmeler kapsamında Türkiye'nin bölgesinde iyi ilişkilere sahip olması gerektiğini anlatarak, "Eninde sonunda Türkiyemizi korumak en önemli görevimiz. Çünkü Türkiye varsa, Türk dünyası daha fazla ayakta duracaktır. Türkiyemizi dimdik görürsek, burada oturan dünya Türkleri hiçbir zaman esarette kalmaz, eli kolu bağlı olmaz" değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıyı organize eden "Türk Dünyası Dayanışma Platformu", Azeri, Uygur, Kırım Tatarı, Özbek, Batı Trakya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Irak ve Türk kökenli birçok grubun temsilcileri tarafından geçen ay İngiltere'de kurulmuştu.

Eurovizyon


PAYLAŞ